logo itpoint.cz

Portál Helpnet.cz soustředil informace o zdravotním postižení

První čtyři týdny zkušebního provozu má za sebou nový portál Helpnet.cz. Díky grantu společnosti CZ.NIC a sponzorské podpoře společnosti Oracle Czech jej vytvořilo BMI sdružení ve spolupráci s řadou partnerů.

První čtyři týdny zkušebního provozu má za sebou nový portál Helpnet.cz ( www.helpnet.cz ). Díky grantu společnosti CZ.NIC a sponzorské podpoře společnosti Oracle Czech jej vytvořilo BMI sdružení ve spolupráci s řadou partnerů.

O problematice zdravotního postižení lze nalézt na Internetu poměrně velké množství informací, ale až donedávna to vyžadovalo hodně času. Nový portál Helpnet.cz pro osoby se specifickými potřebami vyhledávání podstatně ulehčuje. Jeho cílem je soustředit na jednom místě v přehledném členění anotace s odkazy na zásadní informace a informační zdroje nacházející se na Internetu, které se týkají konkrétního druhu zdravotního postižení. Kromě toho přináší portál zásluhou společnosti Anopress IT denní aktuální zpravodajství, které zachycuje vše podstatné, co se objevilo na téma osob se specifickými potřebami v tuzemských médiích.

Odkazy jsou na portálu tříděny podle základních skupin postižení - zrakové, sluchové, mentální, tělesné postižení, vnitřní nemoci, duševní zdraví. Uvnitř těchto kategorií se člení do jemnějších podrubrik, kterých je již více než 600 a ještě stále přibývají. Další rubriky představují průřezové kategorie, jako například Legislativa, Kompenzační pomůcky, Zaměstnávání zdravotně postižených, Vzdělávání a integrace do společnosti, Bez bariér, Pro rodiče dětí se zdravotním postižením, Kalendář akcí, Diskusní fóra.

Publikační systém portálu vytvořilo sdružení Alfa Human Service, které navrhlo portál tak, aby byl dobře přístupný i uživatelům s různým druhem zdravotního postižení. V minulých dnech ukončila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých testování portálu a udělila mu certifikát Blind Friendly Web. V další fázi by portál měl vyhovět i zbývajícím požadavkům standardů WAI.

Portál vznikl z iniciativy Asociace informačních systémů pro osoby se specifickými potřebami (AISO). Jeho partnery starajícími se o určitou obsahovou část jsou Alfabet.cz, Bez bariér.cz, Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, Dobromysl.cz, Homo Humanus.cz, Infoposel.cz, InternetPoradna.cz, Křižovatka.cz, Neslyšící.cz, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Serverhosting pro zkušební období poskytla společnost Datac.

BMI sdružení

Článek ze dne 30. září 2003 - úterý