logo itpoint.cz

Představenstvo Českého Telecomu chce na post generálního ředitele Gabriela Berdára

Představenstvo Českého Telecomu vybralo na post generálního ředitele firmy dosavadního šéfa tuzemské pobočky Dell Computer Gabriela Berdára. Do funkce ho však zatím nejmenovalo a bude s ním dále jednat o podmínkách kontraktu. Kromě Berdára byli v užším výběru na místo ředitele také Milan Rusnák z firmy GTS a Karel Pleva z AT Kearney.

Představenstvo Českého Telecomu vybralo na post generálního ředitele firmy dosavadního šéfa tuzemské pobočky Dell Computer Gabriela Berdára. Do funkce ho však zatím nejmenovalo a bude s ním dále jednat o podmínkách kontraktu, uvedlo pro ČTK několik důvěryhodných zdrojů.

Berdár by ve funkci nahradil dočasného ředitele, předsedu představenstva Ondřeje Felixe, který firmu vedl po odvolání Přemysla Klímy loni v listopadu.

Podle informací tisku Berdára do funkce prosazovali někteří ministři. Nominační výbor, který měl výběr na starosti, však doporučoval více kandidátů.

Před svým angažmá ve společnosti Dell Berdár působil jako generální ředitel české pobočky společnosti Xerox. Kromě Berdára byli v užším výběru na místo ředitele také Milan Rusnák z firmy GTS a Karel Pleva z AT Kearney. Ve hře byl údajně i bývalý šéf VSŽ Gabriel Eichler.

Výběr Berdára je podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře dobrá zpráva. "Je dobře, že byl vybrán profesionální manažer. Telecom potřebuje na místě generálního ředitele člověka s obchodními zkušenostmi," uvedl ministr s tím, že očekává, že se novému šéfovi firmy brzy podaří pohnout s cenami připojení na internet.

Český Telecom je největším tuzemským provozovatelem pevných telefonních linek, kterých spravuje 3,66 milionu. Kvůli rostoucí konkurenci i odlivu uživatelů do mobilních sítí klesl loni firmě zisk o 30 procent na 4,3 miliardy korun a konsolidované výnosy o pět procent na 52,9 miliardy korun. Stát se pokusil loni neúspěšně pokoušel prodat svůj 51procentní podíl konsorciu Deutsche Bank a TDC. S novou privatizací počítá v letech 2004 nebo 2005.

ČTK

Článek ze dne 8. dubna 2003 - úterý