logo itpoint.cz

Přesměrováním na linky se zvýšenou tarifikací jsou ohroženi i uživatelé mobilních sítí

Nechtěnému přesměrování internetového připojení na linky s dražším provozem jsou vystaveni nejen lidé s běžným telefonním připojením, ale i uživatelé datových služeb v mobilních sítích. Nejohroženější jsou uživatelé paušálních datových tarifů Eurotelu a T-Mobile. Ti nemají důvod sledovat délku připojení, ani množství přenesených dat. Pouhým pohlédnutím na displej mobilního telefonu sice lze nevědomé přesměrování zjistit, protože místo GPRS připojení je signalizován datový přenos.

SOS varuje uživatele datových služeb v mobilních sítích před rizikem přesměrování na linky se zvýšenou tarifikací. Ke zdokonalení jejích ochrany před dialery nyní může napomoci uživatelům mobilních i pevných sítí nový program, který je zdarma ke stažení ze serveru SOS.

Dosud se hovořilo o rizicích přesměrování na linky se zvýšenou tarifikací (na tzv. žluté linky či do zahraničí) pouze v souvislosti s uživateli modemů na běžných telefonních linkách či ISDN. Nyní však Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) zaznamenalo také první případ přesměrování v mobilní síti.

Princip přesměrování zůstává i v tomto případě prakticky identický, byť řada uživatelů považovala připojení k internetu přes mobilní telefon za bezpečné nyní současné době se rozšiřující připojení prostřednictvím GPRS totiž není vytáčeným připojením. Ovšem v okamžiku, kdy je, byť nevědomky dialer spuštěn, vytvoří nové, již vytáčené, připojení na linku se zvýšenou tarifikací.

Nejohroženější jsou uživatelé paušálních datových tarifů Eurotelu a T-Mobile, kteří nemají důvod sledovat délku připojení, ani množství přenesených dat. "Pouhým pohlédnutím na displej mobilního telefonu sice lze nevědomé přesměrování zjistit, protože místo GPRS připojení je signalizován datový přenos. Uživatelé však obvykle mívají mobil daleko od monitoru a reproduktorů, neboť signál mobilu je ruší," uvedl předseda Republikového výboru SOS František Lobovský.

Sdružení obrany spotřebitelů ČR nyní na základě nových poznatků zaktualizovalo na svých stránkách www.dialery.spotrebitele.info doporučení pro poškozené i pro prevenci. Ke zvýšení bezpečí uživatelů internetu před dialery nyní slouží i nový ochranný program, který jeho autor Marek Russ pojmenoval jednoduše Antidialer. Lze ho bezplatně stáhnout ZDE.

SOS

Článek ze dne 12. května 2003 - pondělí