logo itpoint.cz

Při havárii Vám pomůže TELEAID

Poprvé v Německu je vozidlo sériově vybaveno telematickým zařízením. Ve špičkovém voze Maybach společnosti DaimlerChrysler je integrován automatický systém tísňového volání TELEAID, vyvinutý a provozovaný společností T-Mobile Traffic.

Poprvé v Německu je vozidlo sériově vybaveno telematickým zařízením. Ve špičkovém voze Maybach společnosti DaimlerChrysler je integrován automatický systém tísňového volání TELEAID, vyvinutý a provozovaný společností T-Mobile Traffic.

Maybach je nejspíše nejlepším autem světa, při nejmenším ale nejdražší z Německa - nejjednodušší model lze získat od 310.000 Euros. A navíc - Maybach je také první vozidlo, které je sériově vybaveno telematickým zařízením. Maybach zapletený do nehody bude snad ojedinělým obrázkem, pokud k tomu ale jednou dojde, pomůže automatický systém tísňového volání v servisní sadě TELEAID od společnosti T-Mobile Traffic, dřívější Tegaron GmbH.

TELEAID se ohlásí po nehodě automaticky na servisní centrále, pokud by toho jezdec nebyl schopen. Iniciátorem automatického tísňového volání jsou senzory nárazu zabudované ve vozidle. Prostřednictvím telematického zařízení se přes mobilní telekomunikační síť odešle hlášení na centrálu. Speciálně vyškolení call agenti informují příslušná operační střediska záchranné služby, která potom zařizují vše ostatní. Protože vozidlo může být prostřednictvím vyslaného tísňového volání přes GPS a integrované systémy ve vozidle přesněji lokalizováno, zkracuje se značně záchranářský článek a pomoc může dorazit nejrychlejší cestou.

Tísňové volání může být spuštěno také manuálně. Jezdec nebo spolujezdec má potom rovněž okamžitý kontakt s call agentem a může tu sám vylíčit svou nouzovou situaci nebo také ohlásit zjištěnou nehodu.

Dr. Jens Schumacher, vedoucí projektu u T-Mobile Traffic, rozumí Maybach jako technologickému udávání směru : "Jako u mnohých technických vymožeností jsou luxusní vozidla a vozidla vyšší třídy napřed. ABS a airbag jsou zde těmi nejlepšími příklady." Vybavení vozidel telematickými systémy nebude do budoucna odmyslitelné už ani v sériové výrobě. "A sice ve všech třídách vozidel", říká Schumacher. "Věříme, že telematika ve vozidle má velkou budoucnost a mobilní telekomunikace v ní hraje rozhodující roli."

Použitelnost automatického TELEAID tísňového volání by měla být rozšířena ještě v tomto roce z Německa do téměř celé západní Evropy.

 www.maybach.de

T-Mobile

Článek ze dne 23. dubna 2003 - středa