logo itpoint.cz

Procházka po SMS službách minulého století

Stručné ohlédnutí za historií SMS služeb v ČR. Řada zákazníků našich mobilních operátorů využívá SMS nejen jako prostředek komunikace, ale také jako efektivní kanál pro přístup k nejrůznějším (převážně internetovým) informačním zdrojům. Tento příspěvek mapuje dnes již sedmiletou historii vývoje SMS služeb u nás ...

Stručné ohlédnutí za historií SMS služeb v ČR. Řada zákazníků našich mobilních operátorů využívá SMS nejen jako prostředek komunikace, ale také jako efektivní kanál pro přístup k nejrůznějším (převážně internetovým) informačním zdrojům. Tento příspěvek mapuje dnes již sedmiletou historii vývoje SMS služeb u nás.

Rok 1996 - tápání

V polovině roku spouští Eurotel první komerční GSM síť v ČR. Počty zákazníků nejsou vysoké, o cenách platí přesný opak - ty vysoké jsou. Průlom nastává v říjnu 1996, kdy startuje síť Paegas s cenami telefonů i služeb přístupnými téměř pro každého. V brožurce "Vítejte s síti Paegas" je na necelé půlstránce též zmínka o možnosti posílat s příslušně vybaveným telefonem textové zprávy. Vzhledem k faktu, že ani jeden z tehdy prodávaných dotovaných telefonů zprávy odesílat neumí, nechává mě tato skutečnost vcelku chladným a stejně tak asi většinu zákazníků této sítě. Nejlevnější telefon u Eurotelu sice SMS posílat umí, ale operátor si za službu SMS účtuje měsíční poplatek 45,- Kč a řada lidí v mém okruhu se vyjadřovala, že "za takovou blbost přece nebudou platit další paušál".

Rok 1997 - vlak se pomaloučku rozjíždí

V tomto roce se ukazuje, že Paegas nestíhá dodržet sliby na rozsah pokrytí signálem a pozornost zákazníků směruje právě k tomuto faktu. Situace se však poměrně rychle zlepšuje a na trh přichází dotovaný Philips Fizz, který je sice značně poruchový, ale na svoji dobu vcelku nabitý funkcemi a hlavně umí posílat SMS. Někdy v září či v říjnu tohoto roku spustil Radiomobil konečně své vlastní SMS centrum (do té doby šly všechny SMS odeslané v síti Paegas přes SMS centrum rakouského operátora maxMobil (nyní A-max). Po tomto kroku se ukázalo, že oba konkurenční operátoři musí řešit propojení svých sítí i pro SMS, protože doručování SMS zpráv mezi sítěmi zkrátka nefungovalo. Tento nedostatek šel obejít tak, že se použilo SMS centrum jiného operátora! (zpravidla D2-Privat, nyní DE-Vodafone) nebo třeba CZ-Eurotel. To není překlep, to opravdu šlo.

Počátkem roku 1997 se objevily i první SMS brány. Byly provozované "v utajeném režimu", to jest nebyly nikde propagované a fungovaly problematicky. První velmi spolehlivá, leč placená brána byla M-Line (http://sarah.mobil.cz/m-line/index.html). Za zmínku stojí, že tato služba zpoplatňovala příchozí e-maily částkou 1,50 Kč/ks. Naprostá spolehlivost (sám jsem jí kdysi používal) však tento poplatek vcelku opodstatňovala.

Někdy v této době odchází autor M-Line Filip Streibl z firmy Mobil.cz a nastupuje v Radiomobilu jako SMS master. Krátce na to je uvedena do testovacího provozu služba SuperSMS. Testování probíhá ve skupině několika set zákazníků, kteří se přihlásili.

Jsou k dispozici tyto služby :

- brána WWW - > SMS
- brána e-mail - > SMS
- brána SMS - > e-mail
- brána SMS - > pager
- SMS browsing

K té poslední byla v e-mailovém bulletinu pro testery připsána poznámka, že si autor vlastně nedokáže představit praktické využití a že máme něco vymyslet. Ve své odpovědi jsem tehdy napsal (a jistě jsem nebyl sám), že by bylo fajn, kdyby to umělo prohledávat internetové katalogy jako třeba kursy akcií a jízdní řády, ale že je to nejspíš hudba budoucnosti. Po ukončení testovacího provozu byla služba zavedena do provozu komerčního. SMS browsing využívaly některé technické servery (např. Mobil.cz nebo server se seznamem BTS), když optimalizovaly své stránky tak, aby se daly pomocí SMS browsingu číst.

Zatímco Paegas měl náskok v propojení SMS a internetu, Eurotel od 1. května komerčně spustil svojí službu InfoText. Princip služby byl takový jaký ho známe dodnes - odeslala se SMS s klíčovým slovem, za okamžik přišla požadovaná informace. Úvodní nabídka byla dosti chudá - počasí, horoskopy, aforismy, kursy měn a akcií a biorytmy, ale časem se rozšířila (např. o velmi žádané zprávy ČTK).

V říjnu se konal Invex a tam se oba operátoři předvedli v plné parádě.

Eurotel rozšířil InfoText o možnosti posílání zpráv na pagery a hlavně o možnost posílání faxů na tuzemská čísla.

Paegas zahájil u příležitosti Invexu bezplatný testovací provoz služby Paegas Info, která byla v podstatě obdobou InfoTextu. Zákazníci Paegasu si ji mohli vyzkoušet přímo na Invexu, když byl na její platformě provozován informační servis veletrhu (fungovalo to bezvadně).

7.11. 1997 byla na trh oficiálně uvedena první předplacená služba v ČR - Twist. Eurotel se s Go poněkud opozdil a přišel s ním o několik dní později. Co je však podstatné, ani jedna z předplacených karet neuměla odesílat SMS zprávy - prvotní zájem o ně tím pádem nebyl zrovna ohromující (k tomu přispěly i vysoké ceny hovorného - minuta hovoru do pevné sítě stála okolo 15,- Kč).

Jako poslední zmínku k tomuto roku bych uvedl ještě fakt, že byla provedena nejspíš jedna z prvních marketingových akcí - rozesílání propagačních SMS (pozvánka na Invex do stánku Siemens). Texty byly prý rozesílány na náhodné kombinace čísel ...

Rok 1998 - nabíráme rychlost

Počátek roku byl ve znamení určité "konsolidace". Pozvolna přestávalo jít používat cizí SMS centra, SMS zprávy odeslané v roamingu byly účtovány častěji než dříve a dokonce za správné ceny (ještě v roce 1997 mi nebyla naúčtována za třítýdenní pobyt v Británii ani jedna) a jak Paegas Infu tak InfoTextu přibývaly postupně informační kanály. U Paegasu byl prodloužen testovací provoz, kdy se za dodané informace nemuselo platit. První čtvrtletí vypadalo, že se operátoři v nápadech vyčerpali a že kromě dalšího rozšiřování nabídky informací se ničeho nového nedočkáme.

Tento dojem se však ukázal býti mylným již 2.4. 1998, kdy Radiomobil rozšířil Paegas Info o vyhledávání v jízdních řádech a obchodním rejstříku a hlavně přišel jako jeden z prvních na světě s podporou SIM Toolkit. Tímto krokem se otevřela cesta k masovějšímu používání informačních SMS služeb (protože ne každý si byl ochoten a schopen pamatovat poměrně velké množství klíčových slov). V ten samý den byla spuštěna i služba Paegas Info Profil - tedy možnost doručování aktuálních zpráv z vybrané oblasti (tuto službu však Eurotel u svého InfoTextu poskytoval již od začátku).

Měsíc se sešel s měsícem a v Brně se konal veletrh peněžnictví Fibex. Na něm byl představen další revoluční produkt - GSM Banking. První bankou, která tuto službu podporovala byla Expandia (nyní e-Banka). Z dnešního pohledu se jednalo o službu dosti těžkopádnou - klient se musel rozhodnout, zda chce využívat SIM Toolkitové Paegas Info nebo Bankovní služby (obojí současně nešlo), ale dobrý základ byl položen. V této oblasti zaznamenal Radiomobil celosvětovou bronzovou medaili (po UK-Cellnet a SE-Telia).

V závěru roku došlo k malým vylepšením u Twistu, když přibyl Call Waiting a zobrazování provolané částky. Faktem však zůstává, že předplacené karty rok po svém uvedení na trh stále neuměly odesílat SMS.

Informační služby na bázi SMS se u nás chytly. Snad i proto bylo jen v síti Paegas odesláno více SMS zpráv než v celém Německu.

Rok 1999 - invaze písmenek (ale nejen písmenek)

Očekávané se stalo skutkem. České předplacené karty dostaly možnost odesílat SMS. Ačkoli cena byla oproti paušálům trojnásobná, SMS se chytily zejména u mladší generace. Vzduchem začaly létat miliardy písmenek. Spolu s rozšiřující se nabídkou telefonů s podporou SIM Toolkit rostl i zájem o informační služby.

Koncem února se Radiomobilu dostalo snad nejvyššího ocenění v oboru, když získal prestižní cenu Asociace GSM "Za nejlepší technickou inovaci". Cenu obdržel za balík služeb Paegas Info, GSM Banking a propojení mobilního telefonu s Internetem. Předseda Asociace GSM k tomu řekl: "Členy komise při jejich volbě přesvědčil způsob, jakým Paegas dokázal využít široké spektrum možností, které GSM ve spojení s internetem nabízí. Navíc je zkombinoval s marketingovou kampaní, v níž se službami jako jsou Paegas E-mail, Paegas Info Profil nebo dokonce mobilní bankovní služby, zákazníky seznámil a naučil je svoji nabídku využívat"

Poslední březnový den navíc Radiomobil oznámil prodloužení doby platnosti kreditu na 12 měsíců, Eurotel o dva dny později dokonce na 18 měsíců. V ten samý den si Radiomobil vyzvednul ocenění Produkt/Služba roku 1999 na výstavě Prague Internet World - v kategorii "E-commerce aplikace a služby" za bankovní služby Expandia Banka a cenu v kategorii "Internet služby" za SIM Toolkitové Paegas Info.

V dubnu rovněž Radiomobil prezentoval záměr rozšířit služby GSM Bankovnictví na IPB. Ten byl realizován na přelomu listopadu a prosince. GSM bankovnictví doznalo oproti rok a půl staré verzi předvedené na Fibexu značných změn. Především se jednalo o Multibankové SIM karty, které obsahovaly jak služby Paegas Info tak i GSM Bankingu. Tato podoba GSM bankingu (kdy se karta dodává "prázdná" a v bance na ní nahrají aplikaci včetně šifrovacích klíčů) je používána u Radiomobilu dodnes. GSM bankovnictví u IPB fungovalo od samotného začátku bezchybně a hlavně neuvěřitelně rychle. Pokud jsem potřeboval převést peníze hned, tak to bylo opravdu hned a ne až za x hodin.

Rok 2000 - třetí do party a pár Clicknutí

Hlavní událostí tohoto roku byl asi nástup třetího operátora. Oskar sice nepřišel alespoň v počátku s ničím inovativním (snad všechno základní už bylo vymyšleno), ale trošku rozčeřil stojaté vody svojí cenovou politikou, kdy SMS z nejlevnějšího paušálu stála 0,35 - 0,50 Kč, cena SMS z předplacenky byla levnější i o více než korunu oproti konkurenci. Bohužel, v začátku se s Oskarem dalo jen "tlachat", žádných informačních služeb se jeho zákazníci nedočkali. Určitou výhodou oproti konkurenci tak byla jen nižší cena a lepší SIM karty (paměť na 25 SMS oproti běžným 10).

Radiomobil se dopustil v listopadu velikého faulu a pohřbil původně skvělou myšlenku Unified Messaging. Na veletrhu Invex byl slavnostně představen nový portál click.cz. Jeho spuštění bylo slíbeno na 1. listopadu a s nepatrným zpožděním (3. listopadu) se tak stalo. Uživatelé, kteří se na zkoušku na portálu zaregistrovali, přišli o svojí původní mobilní e-mailovou adresu @sms.paegas.cz (což předem věděli) a když poznali, že click funguje značně nespolehlivě, zjistili, že o svojí původní 100% funkční adresu přišli definitivně (což předem nevěděli). Problémy clicku se táhly, portál fungoval nespolehlivě, přeposlané e-maily se často toulaly mnoho hodin. Uživatelé, kteří na click přestoupili se tak ocitli v situaci, kdy po dobu cca 4 měsíců nemohli využívat přeposílání e-mailů na mobilní telefon. To vše za situace, kdy běžela mohutná reklamní kampaň právě na tento portál. Vše vypadalo jako by v "souboji" marketingového a technického oddělení vyhrál marketing - prodávala se prostě nehotová neodladěná služba. Po dobrých zkušenostech z roku 1997 (testování SuperSMS a Paegas Info) mi to přišlo hodně moc divné. I tato myšlenka byla svým způsobem revoluční a portál, pokud by byl řádně odladěný, mohl Radiomobilu vyhrát další cenu v Cannes.

Rok 2000 znamenal přetrvávání "monopolu" Radiomobilu u služeb GSM bankovnictví. Zákazníci Eurotelu se GSM Bankingu do konce století nedočkali a tak měl Radiomobil stále ještě velký náskok. Za prudký nárůst počtu uživatelů GSM Bankingu v roce 2000 se však zasloužila hlavně GE Capital Bank, která nabízela v říjnu ke svému produktovému balíčku Mobil Banka mobilní telefon a SIM kartu Paegasu za neuvěřitelně výhodných podmínek. Za rok si to zopakuje s Eurotelem.

Konec roku se však jinak nese spíše ve znamení lovu na zákazníky než radikální inovace služeb. Operátoři hrají spíše na city a na laciné bonusy - nejspíše to pro ně má větší okamžitý efekt.

Je 24. prosince 2000. Pomalu končí 20. století. Pod vánočními stromky leží tisíce nových mobilních telefonů a vzduchem létají první SMS zprávy z nových čísel, které přispívají do laviny téměř 23,5 milionů odeslaných zpráv. O týden později se nápor písmenek ještě o něco zvýšil - přáníček do nového tisíciletí bylo více než 27 milionů.

Pro tmo.webpark.cz

Slon, elephant@volny.cz

Použité materiály :

- archiv mobil.cz
- archiv mobilmania.cz
- web.archive.org
- ceníky a tiskové materiály operátorů
- archiv autora

P.S.: Pokud jsem se někde dopustil nepřesnosti v časování, uvítám připomínky.

Článek ze dne 17. dubna 2003 - čtvrtek