logo itpoint.cz

Prodej mobilních telefonů loni překonal očekávání

Prodej mobilních telefonů loni překonal očekávání díky vysokým nákupům v závěru roku. Počet prodaných přístrojů se zvýšil o šest procent na 423 milionů ze 400 milionů v roce 2001. Tržní podíly pěti hlavních výrobců se výrazněji nezměnily a první místo si udržela finská společnost Nokia, která prodala více než dvojnásobek mobilních telefonů ve srovnání s největším konkurentem, jímž je americká Motorola.

Prodej mobilních telefonů loni překonal očekávání díky vysokým nákupům v závěru roku. Oznámila to výzkumná společnost Gartner Dataquest s tím, že počet prodaných přístrojů se zvýšil o šest procent na 423 milionů ze 400 milionů v roce 2001. V letošním roce počítá firma s růstem o deset až 15 procent.

Tržní podíly pěti hlavních výrobců se výrazněji nezměnily a první místo si udržela finská společnost Nokia, která prodala více než dvojnásobek mobilních telefonů ve srovnání s největším konkurentem, jímž je americká Motorola.

Tržní podíl společnosti Nokia se loni zvýšil na 35,8 procenta z předloňských 35 procent, v samotném čtvrtém čtvrtletí se však snížil na 36,8 procenta ze 36,9 procenta ve stejném období předchozího roku.

Podíl společnosti Motorola loni vzrostl na 15,3 procenta z předchozích 14,8 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí na 15,6 procenta ze 14,7 procenta. Třetí místo v prodeji loni obsadila jihokorejská firma Samsung, jejíž tržní podíl se zvýšil na 9,8 procenta ze 7,1 procenta.

Tržní podíl německé společnosti Siemens v loňském roce vzrostl na 8,2 procenta z předchozích 7,4 procenta, zatímco podíl japonsko-švédské firmy Sony Ericsson klesl na 5,5 procenta z 6,7 procenta, napsala agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 11. března 2003 - úterý