logo itpoint.cz

První procesor pro mobilní telefony, který v jediném čipu obsahuje i funkce pokročilých bezdrátových sítí

Společnost Intel uvádí první samostatný procesor pro mobilní telefony pracující v bezdrátových sítích EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution). Zaváděná technologie EDGE umožňuje dvou - až třikrát rychlejší vysílání a příjem dat, než tomu je v současných GSM/GPRS (2.5G) sítích, což uživatelům zpřístupňuje kvalitnější multimédia a nové širokopásmové aplikace.

Společnost Intel uvádí první samostatný procesor pro mobilní telefony pracující v bezdrátových sítích EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution). Zaváděná technologie EDGE umožňuje dvou - až třikrát rychlejší vysílání a příjem dat, než tomu je v současných GSM/GPRS (2.5G) sítích, což uživatelům zpřístupňuje kvalitnější multimédia a nové širokopásmové aplikace.

Nejnovější procesor pro mobilní telefony IntelR PXA800EF využívá zdokonalenou technologii "Wireless Internet on a Chip" společnosti Intel. Spojuje klíčové komponenty dnešních mobilních telefonů a přenosných počítačů do jediného čipu, a díky tomu umožňuje zavádění nových funkcí, datově náročnějších aplikací, delší provoz na baterie a ještě inovativnější design běžných mobilních telefonů.

U vysokorychlostních bezdrátových sítí, typu EDGE, se očekává výrazný nárůst objemu dat zpracovávaných přímo v mobilním telefonu. Kvůli tomu se tradiční mobil mění na "kombinované" zařízení, které má nejen komunikačních, ale i výpočetní schopnosti. Postupně, jak budou telekomunikační společnosti zavádět nové bezdrátové aplikace a služby, plně využívající vyšší přenosovou rychlost, bude tento nový procesor schopen uspokojit požadavky kladené na kombinovaná zařízení a zajistí uživatelům kvalitní zážitky.

Nový procesor pro mobilní telefony je klíčovým komponentem IntelR PCA architektury (IntelR Personal Internet Client Architecture), což je koncept společnosti Intel určený pro vývojáře bezdrátově komunikujících kapesních zařízení, které kombinují hlasovou komunikaci a přístup na Internet.

"Procesor Intel PXA800EF demonstruje schopnosti technologie "Wireless-Internet-on-a-Chip" společnosti Intel podpořit různá řešení mobilních sítí v jediném čipu," řekl Hans Geyer, viceprezident a generální ředitel Intel PCA Components Group. "Tento procesor výrobcům mobilních telefonů umožní vývoj celé řady produktů, od základních GSM/GPRS, až po rychlejší EDGE sítě, a to na jediné platformě se špičkovým výkonem a konektivitou."

Procesor pro mobilní telefony Intel PXA800EF vychází z návrhu procesoru IntelR PXA800F pro GSM/GPRS sítě, který společnost Intel uvedla již v tomto roce. Aby do něj bylo možné zahrnout podporu EDGE sítě, bylo potřeba provést určité úpravy softwaru a zvýšit rychlost zpracování komunikačního toku uvnitř IntelR Micro Signal architektury. Přidaný výkon a flexibilita čipů této konstrukce výrobcům zařízení umožňují výrobu celé řady produktů s různými funkcemi, ale stejnou architekturou. Například procesor Intel PXA800F otevírá vývojářům možnost nabídnout 104MHz výpočetní výkon v základních zařízeních a až 312 MHz pro složitější aplikace v rámci GSM/GPRS sítě. Pro pokročilé telefony pracující na rychlejších EDGE sítích mohou výrobci použít procesor Intel PXA800EF s integrovaným 312MHz procesorem využívajícím technologii IntelR XscaleT, plně zužitkovat obě sítě a nasadit výkonné aplikace.

Nový, vysoce výkonný, energeticky nenáročný procesor s taktem 312 MHz kromě toho obsahuje 4 MB integrované IntelR On-Chip Flash paměti a 512 KB SRAM pro využití v náročnějších aplikacích.

Procesor pro mobilní telefony Intel PXA800EF rovněž obsahuje 156MHz signální procesor využívající Intel Micro Signal architekturu s 512 KB integrované Intel On-Chip Flash paměti a 64 KB SRAM. To vše dohromady obnáší kompletní systém pro pokročilé mobilní sítě EDGE v jediném čipu.

Vzorky procesoru pro mobilní telefony Intel PXA800EF jsou k dispozici již nyní, přičemž zahájení masové výroby se plánuje na první čtvrtletí roku 2004. Mobilní telefony s tímto novým procesorem budou dostupné později během roku 2004. Předpokládaná cena procesoru Intel PXA800EF je 29,15 USD při odběru 100 000 kusů.

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů.

Intel

Článek ze dne 11. září 2003 - čtvrtek