logo itpoint.cz

Rozhodnutí ČTÚ o změně UMTS telekomunikačních licencí

Na základě žádosti držitelů telekomunikačních licencí ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě ve standardu UMTS, společností Eurotel Praha a T-Mobile Czech Republic vydal dnes Český telekomunikační úřad rozhodnutí o změně uvedených telekomunikačních licencí. Rozhodnutím dochází k odkladu nejzazšího data spuštění služby UMTS v České republice ...

Rozhodnutí ČTÚ o změně UMTS telekomunikačních licencí / 5.12. 2003

Na základě žádosti držitelů telekomunikačních licencí ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě ve standardu UMTS, společností Eurotel Praha, spol. s r.o. a T-Mobile Czech Republic a.s., vydal dnes Český telekomunikační úřad (ČTÚ) rozhodnutí o změně uvedených telekomunikačních licencí.

Rozhodnutím dochází k odkladu nejzazšího data spuštění služby UMTS v České republice z 1. ledna 2005 na 1. leden 2006 a ke změně způsobu úhrady zbývající části licenčního poplatku z devíti ročních splátek do r. 2011 na dvě splátky v dubnu a srpnu příštího roku. Ostatní licenční podmínky zůstávají zachovány.

Rozhodnutí o změně licencí přinese levnější a kvalitnější UMTS v okamžiku jeho spuštění i významný příjem pro státní rozpočet již v příštím roce.

Technologie UMTS se nachází teprve v rané fázi vývoje. Tomu odpovídají vysoké ceny pevné infrastruktury UMTS i vysoká cena a omezená nabídka mobilních účastnických terminálů (telefonů). S komerčním zaváděním služeb UMTS tedy žádná evropská země nespěchá. Do České republiky přinese odklad spuštění služby o jeden rok spolehlivější a cenově dostupnější zařízení UMTS, mobilním operátorům usnadní novou síť UMTS dostatečně otestovat.

Změnou uvedených dvou licencí stát v příštím roce získá příjem ve výši 4.856.400.000,90 Kč.

ČTÚ

Článek ze dne 9. prosince 2003 - úterý