logo itpoint.cz

Sázka o schopnostech umělé inteligence

Vytváření vyhlášek k zákonům patří k vysoce náročné a kvalifikované práci špičkových právníků. V souvislosti s vývojem nejmodernějších informačních technologií na bázi umělé inteligence uzavřeli Ing. David Stádník, předseda Českého telekomunikačního úřadu a doc. RNDr. Václav Sedláček, CSc., vysokoškolský učitel Masarykovy univerzity v Brně, nevšední sázku ...

Vytváření vyhlášek k zákonům patří k vysoce náročné a kvalifikované práci špičkových právníků. V souvislosti s vývojem nejmodernějších informačních technologií na bázi umělé inteligence uzavřeli Ing. David Stádník, předseda Českého telekomunikačního úřadu a doc. RNDr. Václav Sedláček, CSc., vysokoškolský učitel Masarykovy univerzity v Brně, nevšední sázku.

Václav Sedláček (mimo jiné autor historicky první české vysokoškolské učebnice Umělá inteligence) předpokládá, že do dvou let bude možné počítačovým programem generovat vyhlášky ke stávajícímu zákonu o elektronických komunikacích. David Stádník zastává názor, že expertní systémy na bázi umělé inteligence umožní generovat vyhlášky až kolem roku 2008, tedy za pět let. Sázku o bednu šampaňského symbolicky rozetnul Ing. Svatoslav Novák, předseda Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí.

Složitost odpovídajícího počítačového programu lze přirovnat k šachovému programu, kterým byl v roce 1997 poražen šachový mistr světa Garry Kasparov. I když dnes disponujeme vysoce výkonnými počítači a v rámci umělé inteligence byly vyvinuty odpovídající programovací prostředky, vývoj vítězného mistrovského šachového programu trval celých 40 let a jeho výroba stála téměř 20 milionů USD.

Docent Václav Sedláček předpokládá, že program pro generování vyhlášek expertním systémem bude vytvořen tzv. ,,metodou bottom up”, tj. stejným způsobem, jakým např. vznikal portál ,,seznam.cz” — v rámci diplomových projektů a v rámci mezinárodní spolupráce s berlínskou a bonnskou univerzitou.

O touze dokázat, že lidská i umělá inteligence výrazně postoupily svědčí i skutečnost, že již následujícího dne po uzavření sázky (4. září 2003), byly zadány diplomové projekty na Katedře informačních technologií Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Budoucnost již začala ...

ČTÚ

Článek ze dne 17. září 2003 - středa