Sdružení obrany spotřebitelů ČR vyzývá podnikatele - NEZDRAŽUJTE

Novela zákona o ochraně spotřebitele, která 28. srpna 2003 nabývá účinnosti, řeší zrušení desetníků a dvacetníků bez rizika významnějšího růstu cen. U spotřebitelů přesto přetrvávají obavy ze spuštění dominového efektu, vedoucího k výraznému zdražení. Proto také Sdružení obrany spotřebitelů ČR vyzvalo prodávající, aby situace nezneužili k navýšení cen.

Novela zákona o ochraně spotřebitele, která 28. srpna 2003 nabývá účinnosti, řeší zrušení desetníků a dvacetníků bez rizika významnějšího růstu cen. U spotřebitelů přesto přetrvávají obavy ze spuštění dominového efektu, vedoucího k výraznému zdražení. Proto také Sdružení obrany spotřebitelů ČR vyzvalo prodávající, aby situace nezneužili k navýšení cen.

Spotřebitelé mají až do 31. října 2003 možnost platit drobnými penězi v obchodech. Výměna v bankách je však před 1. listopadem nevýhodná. Dne 28. srpna 2003 nabývá účinnosti novela zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, která reaguje na dlouhodobý záměr České národní banky ukončit k 31. říjnu 2003 platnost mincí hodnoty 10 a 20 haléřů. Novela zákona umožňuje ponechat ceny jednotlivých druhů zboží na stávající úrovni s tím, že u pokladny bude celková částka zaokrouhlena na celé padesátníky. Někteří spotřebitelé se však přesto obávají, že prodávající zaokrouhlí ceny všeho zboží na padesátník nebo celou korunu směrem vzhůru.

"Zkušenosti z některých zemí, které od 1. ledna 2002 přešly na euro, dokazují, že mnozí podnikatelé neváhají zneužít změnu měny ke zvýšení cen. Věřme, že obchodníci projeví svou solidnost a rohlík či jiné obdobné zboží všude obratem výrazně nepodraží," uvedl František Lobovský, předseda Republikového výboru SOS. "Budeme situaci sledovat a na významné příklady zneužití změny prodávajícími upozorníme".

Vyzýváme proto spotřebitele, aby křiklavé příklady sdělovali našemu SOS :

Rytířská 10
110 00 Praha 1
e-mail : sos@spotrebitele.info

Spotřebitelé mohou až do 31. října 2003 využít desetníky i dvacetníky k běžnému placení v obchodech. Při platbě drobnými penězi jim však může prodávající podle platné vyhlášky ČNB odmítnout přijmout mince, jež počtem převyšují deset kusů mincí téže nominální hodnoty.

Mají-li spotřebitelé větší počet rušených mincí, mohou je vyměnit v bankách. Do ukončení platnosti mincí je to však spojeno s úhradou poplatku. Po 1. listopadu výměna v bance proběhne zdarma, pokud spotřebitel přijde do banky s mincemi roztříděnými na desetníky a dvacetníky a vloženými do roliček po 50 kusech nebo do sáčků po 100 kusech (popř. zbytkové množství do 100 kusů v jednom sáčku) do jednoho roku po ukončení platnosti mincí. Dalších pět let se pak bude možné obracet na pobočky České národní banky. V bankách i v pobočkách ČNB by měly být zdarma k dispozici i sáčky na mince.

SOS

Článek ze dne 2. září 2003 - úterý

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...