logo itpoint.cz

Siemens buduje mobilní železniční síť GSM- Railway ve Finsku

Pro Finskou správu železnic vybuduje Siemens národní síť GSM-Railway (GSM-R). Stávající analogové systémy nahradí jediná komplexní digitální infrastruktura pro výměnu hlasu a dat, která je součástí řešení GSM-R. První část sítě GSM-R dodá divize Mobilní informace a komunikace společnosti Siemens (Siemens mobile) pro spojení Pieksämäki-Lisalmi do konce letošního roku. Celá síť bude hotova do konce roku 2006. Celkem kontrakt zahrnuje 5 000 kilometrů železnic.

Pro Finskou správu železnic vybuduje společnost Siemens národní síť GSM-Railway (GSM-R). Stávající analogové systémy nahradí jediná komplexní digitální infrastruktura pro výměnu hlasu a dat, která je součástí řešení GSM-R. První část sítě GSM-R dodá divize Mobilní informace a komunikace společnosti Siemens (Siemens mobile) pro spojení Pieksämäki-Lisalmi do konce letošního roku. Celá síť bude hotova do konce roku 2006. Celkem kontrakt zahrnuje 5 000 kilometrů železnic.

GSM-R je komunikační systém pro řízení dopravy, který mimo jiné slouží strojvedoucím a železničnímu personálu podél železnic a na nádražích. Zajišťuje bezpečnější a hladší průběh vlakové dopravy. V rámci této zakázky instaluje Siemens mobile celou síťovou infrastrukturu a po dobu 15 let bude poskytovat instalační služby, podporu a údržbu sítě. Smlouvy na sítě GSM-R si firma Siemens mobile již zajistila se železničními společnostmi ve Švédsku, Itálii, Velké Británii, Nizozemí, Španělsku, Švýcarsku a Belgii.

Technologie GSM-R byla vyvinuta v rámci projektu MORANE (Mobile Radio for Railways Networks in Europe), který financuje Evropská unie a kterého se skupina Siemens mobile zúčastnila od samého prvopočátku. Cílem projektu je vytvoření jednotného digitálního radiového systému pro evropskou železniční dopravu. GSM-R je platforma pro hlasovou a datovou komunikaci i pro systém řízení vlakového provozu (ETCS, Electronic Train Control System). Systém je založen zejména na mobilním komunikačním standardu GSM a jeho součástí jsou speciální funkce pro železniční dopravu. Vzhledem k tomu, že se jedná o uzavřené sítě, je možné budovat zvláštní aplikace potřebné v železničním prostředí. Platformu GSM-R komerčně využívá již několik evropských zemí.

Siemens

Článek ze dne 19. června 2003 - čtvrtek