logo itpoint.cz

Špidla je náš první premiér, který si čte odposlechy BIS

V médiích se již spekulovalo i o tom, že premiér BIS využíval k nátlaku na svého mocenského konkurenta, ministra vnitra a prvního místopředsedu ČSSD Stanislava Grosse. Grossovým nástrojem údajně v tomto boji byl ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáš Kadlec. Růžek a Kadlec současně rezignovali předminulý týden ...

Předseda vlády Vladimír Špidla je podle poslance Jana Klase prvním českým premiérem, který se seznamuje s odposlechy, které provádí Bezpečnostní informační služba (BIS) na základě soudních povolení.

Netvrdím tím, že je to něco protizákonného, nicméně je to první premiér ČR, který jde do takových detailů nebo má čas na takové detaily, řekl Klas po dnešním jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS. Klas je předsedou komise.

Komise se problematikou odposlechů, které provádí BIS, zabývala už podruhé. Poprvé to bylo před týdnem za účasti Špidly. Premiér tehdy připustil, že se nechával a nechává seznamovat se záznamy odposlechů, které BIS pořizuje. Podle neoficiálních informací ČTK se jednalo o desítky případů.

Klas upozornil, že Špidlovi předchůdci Václav Klaus, Josef Tošovský a Miloš Zeman se podobným způsobem s odposlechy prováděnými BIS neseznamovali. Neměli tuto potřebu, řekl Klas.

Podle dostupných informací Špidla minulý týden před komisí odmítl tvrzení, že si čte odposlechy ústavních činitelů. Z neveřejného jednání komise tehdy prosákly rozdílné informace o tom, jak často si Špidla záznamy odposlechů čte. Podle některých poslanců to byly výjimečné případy, jiní to ale za výjimky nepovažovali.

Podle poslanců také Špidla před týdnem popřel informace, že odposlechy a BIS používal k vnitrostranickému boji v ČSSD. V médiích se totiž spekulovalo o tom, že BIS využíval k nátlaku na svého mocenského konkurenta, ministra vnitra a prvního místopředsedu ČSSD Stanislava Grosse. Grossovým nástrojem údajně v tomto boji byl ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáš Kadlec. Růžek a Kadlec současně rezignovali předminulý týden.

Kvůli odposlechům, které provádí BIS, si sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky pozvala na dnešní jednání předsedu senátu Vrchního soudu v Praze Lubomíra Klimáčka. Klimáček je jedním ze dvou předsedů senátů pražského Vrchního soudu, kteří jsou oprávněni povolovat civilní kontrarozvědce odposlechy.

Poslanci si Klimáčka pozvali proto, aby jim vysvětlil konkrétní postup při povolování odposlechů. Poslanci zjistili, že požádá-li BIS o souhlas s odposlechem, musí soudce rozhodnout bezodkladně - tudíž nemá čas ověřovat a dokazovat údaje uvedené v žádosti BIS.

ČTK

Článek ze dne 30. května 2003 - pátek