logo itpoint.cz

Špidla se seznamuje se záznamy odposlechů

Premiér Vladimír Špidla před členy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) připustil, že se nechával a nechává seznamovat se záznamy odposlechů, které BIS pořizuje ...

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) před členy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) připustil, že se nechával a nechává seznamovat se záznamy odposlechů, které BIS pořizuje. Řekl to člen komise Ivan Langer (ODS).

Špidla podle něj vyloučil, že by si četl odposlechy ústavních činitelů. Poslanci se nicméně s premiérem shodli na tom, že Špidla neporušil zákony, když si záznamy četl.

Z jednání komise, jež bylo jako obvykle neveřejné, prosákly rozdílné informace o tom, jak často si Špidla tyto záznamy odposlechů čte. Někteří poslanci uvedli, že to byly výjimečné případy, jiní to ale za výjimečné případy nepovažují.

Podle předsedy sněmovní komise Jana Klase (ODS) Špidla zcela jednoznačně popřel, že by odposlechy a BIS používal k vnitrostranickému boji v ČSSD. Dosud se totiž v médiích spekuluje o tom, že Špidla využíval BIS k nátlaku na svého mocenského konkurenta, ministra vnitra a prvního místopředsedu ČSSD Stanislava Grosse. Nástrojem Grosse měl být v tomto boji ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáš Kadlec. Růžek a Kadlec současně rezignovali minulý týden.

Špidla řekl, že jeho už známé návštěvy na BIS ... jsou známé a že nejezdí každý týden na BIS, že to není každý pátek, že si tam nechává pouze volný termín ve svém diáři. Nicméně je seznamován dopodrobna s prací BIS. Myslím, že to není nic proti ničemu, řekl Klas.

Špidla podle něj prohlásil, že nikdy nečetl záznam odposlechu ústavního činitele s výjimkou případu, který se stal před několika lety, kdy BIS odposlouchávala Kadlece. Na dotaz, zda si Špidla četl záznam odposlechu v jiném případě, Klas odvětil: (Špidla) připustil, že v některých výjimečných případech se seznámil i s přepisem odposlechu. Klas nechtěl být konkrétní, jen uvedl, že Špidla tím neporušil zákony.

Podle informací ČTK ale ze Špidlova vyjádření údajně vyplynulo, že se nejedná o výjimečné případy, kdy se s přepisy odposlechů seznamoval. Sám Špidla nechtěl novinářům sdělit, co přesně v této věci poslancům řekl. Vysvětlil to tím, že jednání komise bylo uzavřené a tajné.

Špidla uvedl, že poslance informoval o počtu odposlechů, jež BIS provádí. Jakákoli čísla odmítl sdělit. Popřel, že by počet těchto odposlechů v posledních letech výrazně vzrostl. Podle nepotvrzených informací ČTK počet těchto odposlechů sice neroste dramaticky, nicméně setrvale ano.

Klas uvedl, že premiér informoval komisi o počtu odposlechů, otevřených zásilek a zvukových a obrazových záznamů za posledních pět let. Očekával jsem mnohem vyšší čísla. Ta čísla jsou celkem v relaci, řekl předseda komise.

ČTK

Článek ze dne 22. května 2003 - čtvrtek