logo itpoint.cz

Společnost Extreme Networks prodává nejvíce 10gigabitových portů

Společnost Extreme Networks byla nezávislou organizací Dell Oro Group zařazena na první místo z hlediska prodeje 10gigabitových ethernetových portů s podporou třetí síťové vrstvy ...

Extreme Networks prodává nejvíce 10gigabitových portů pro třetí síťovou vrstvu; potvrdila to nezávislá studie provedená společností Dell Oro Group. Dell Oro Group vyhodnotila výsledky prodeje 10gigabitových ethernetových portů s podporou třetí síťové vrstvy a zařadila společnost Extreme Networks na první místo. Výsledky se týkají prvního čtvrtletí tohoto roku. Podle zveřejněných údajů prodala společnost Extreme Networks v prvním kvartálu tohoto roku o polovinu 10gigabitových portů více než druhý výrobce v pořadí.

Extreme Networks ovšem neřadí mezi kritéria úspěchu pouze počet prodaných portů, ale vnímá také potřeby zákazníků, kteří sice požadují větší počet 10gigabitových připojení, ale potřebují zároveň robustnější platformu, jež je schopna přenášet obrovské objemy dat. Jeden z posledních zákazníků společnosti Extreme Networks v zahraničí - Hancock Telecom - potřeboval například vybudovat silnou a vysoce funkční síť s 10gigabitovými přepínači, které jsou schopny přenášet videosekvence, hlas a data a poskytovat vysokokapacitní služby.

Těmto nárokům vyhovuje například řada přepínačů Extreme BlackDiamond, kterou si vybrala právě společnost Hancock Telecom. Hancock Telecom využívá produktů Extreme Networks pro poskytování služeb citlivých na zpoždění dat a pro služby připojení uživatelů optickým vláknem Fiber-to-the-Home (FTTH). Hancock Telecom je součástí konsorcia telekomunikačních poskytovatelů a v současnosti poskytuje osm tisíc přístupových vedení.

Řada Extreme BlackDiamond umožňuje zákazníkům poskytovat služby vysokorychlostního ethernetu při použití skleněného vlákna. Takto vysokých kapacit využijí zejména služby poskytující přenos nekomprimovaného videa a služby videa na vyžádání (Video on Demand - VoD). Služby tohoto typu vyžadují, aby byla infrastruktura schopna poskytnout rozšiřitelnou kapacitu sítě a zvýšenou úroveň zaručení kvality služeb (Quality of Service - QoS). Přepínač BlackDiamond získal v roce 2003 společně s modulem 10GRLi ocenění Editor s Choice časopisu Network Computing 2003 (lednové vydání Network Computing 2003) a získal výroční ocenění Network Computing Well-Connected.

Přepínače společnosti Extreme Networks používají od roku 1998 například na VUT v Brně (Vysoké učení technické). Rok po standardizaci gigabitového Ethernetu byly na VUT firmou Core Computer instalovány první gigabitové přepínače Summit 48 v Česku. VUT je využívá zejména pro jejich jednoduchou údržbu, možnost snadno sestavovat VLAN a pro rychlé směrování na 2. a 3. síťové vrstvě. Provoz studentů lze tak oddělit od administrativního provozu školy, provozu tiskáren apod.

V současné době tvoří základ metropolitní páteře na VUT čtyři modulární přepínače BLACK DIAMOND. Nejdůležitější spoje mezi těmito přepínači a také směrem do akademické sítě CESNET jsou s ohledem na požadovanou propustnost a redundanci spojení zdvojeny. Na VUT používají přepínače s 8, 16 nebo 36 gigabitovými porty Summit 1i/5i/7i. Velmi oblíbené jsou Summit 1i, které jsou již v základní variantě vybaveny osmi gigabitovými porty, dvěma redundantními zdroji a plnou verzí směrovacího software pro třetí vrstvu, a to včetně podpory protokolu OSPF. V současné době jsou na VUT instalovány dvě desítky zařízení typu Summit v nejrůznějším provedení od kombinací Fast Ethernet a Gigabit Ethernet (Summit 24 nebo 48), až po zařízení jen s gigabitovými porty (Summit 1i, 5i, 7i).

V posledních dvou letech došlo k posílení hlavních metropolitních spojů na rychlost 2 Gb/s. Další metou se nyní jeví 10gigabitový Ethernet, jehož standard byl přijat v listopadu 2002 a Extreme Networks má připraveny první produkty.

Společnost Extreme Networks dodává sítě, které jsou rychlejší, jednodušší a levnější. Centrála společnosti je v Santa Clara, v americkém státě Kalifornie; Extreme Networks prodává své produkty v padesáti zemích. Více informací můžete nají na internetové adrese: http://www.extremenetworks.com

Společnost CORE Computer je předním dodavatelem komunikační síťové infrastruktury, managementu komunikačních sítí a managementu procesů v ČR a na Slovensku. Další podrobnosti najdete na internetových adresách: http://www.core.cz a http://www.core.sk

Core

Článek ze dne 13. srpna 2003 - středa