logo itpoint.cz

Stát chce vyzvat mobilní operátory, aby za UMTS nyní zaplatili celou sumu

Stát uvažuje o tom, že vyzve mobilní operátory, aby za licence na sítě třetí generace UMTS zaplatili nyní najednou a nespláceli je deset let, jak bylo původně ujednáno. Do státního rozpočtu by tak jednorázově přibylo téměř 5 miliard korun ...

Stát uvažuje o tom, že vyzve mobilní operátory, aby za licence na sítě třetí generace UMTS zaplatili nyní najednou a nespláceli je deset let, jak bylo původně ujednáno. Do státního rozpočtu by tak jednorázově přibylo téměř pět miliard korun. Eurotel a T-Mobile by dřívějším splacením získaly výhody, jež spočívají například ve změně termínů obsažených v licencích.

Kvůli chystaným jednáním ministerstva informatiky s operátory byla problematika UMTS podruhé stažena z jednání vlády. "Hledá se způsob, jak pohledávky kapitalizovat," uvedla bez dalších podrobností mluvčí ministerstva Klára Volná.

Eurotel podle mluvčí Diany Dobálové s návrhem zatím nikdo nekontaktoval, a proto se k němu nebude vyjadřovat. Podobně reagoval i mluvčí T-Mobile Jiří Hájek. "Jsme otevřeni řadě variant. Bude záležet na podmínkách," uvedl pouze.

Vedle urychleného splacení je údajně ve hře i odprodej pohledávek státu některé bankovní instituci. To však komplikuje žaloba, kterou podal T-Mobile kvůli licenčním podmínkám. Podle operátora smlouva obsahuje ustanovení, která nemají oporu v telekomunikačním zákoně. "Podle našeho názoru licence obsahuje povinnosti nad rámec platných právních předpisů," uvedl Hájek. Ministerstvo financí původně navrhovalo vzít si na budoucí výnos z UMTS úvěr.

Eurotel a společnost RadioMobil, jež se letos přejmenovala na T-Mobile, získaly licence v tendru od Českého telekomunikačního úřadu na podzim 2001 za necelých 7,4 miliardy Kč. T-Mobile má za licenci zaplatit dohromady 3,81 miliardy korun a Eurotel 3,54 miliardy korun. První miliardovou splátku měli operátoři uhradit po převzetí licencí a další rozložit do desetiletého období. Třetí operátor Český Mobil se tendru nezúčastnil.

UMTS má umožnit trvalý vysokorychlostní přístup k internetu, včetně přenosu obrazu, hudby a videa. Operátoři musejí UMTS spustit v Praze nejpozději v lednu 2005.

ČTK

Článek ze dne 4. července 2003 - pátek