logo itpoint.cz

Studie ČTU o ADSL je na světě, vloudilo se do ní však pár závažných chyb

Tak jsme se konečně dočkali studie ČTU – porovnání cen ADSL ze zahraničím. Ačkoliv doba zpracování se nám trochu prodloužila, vzhledem k nízkému počtu porovnávaných údajů, kvalita studie tomu absolutně neodpovídá. Po rychlém prostudování studie jsme odhalili hned několik závažných nepřesností, ke kterým si neodpustíme komentář. První obrovskou chybou ČTU je cena za rychlost 512/128 kb/s v Polsku ...

Tak jsme se konečně dočkali studie ČTU – porovnání cen ADSL ze zahraničím. Ačkoliv doba zpracování se nám trochu prodloužila, vzhledem k nízkému počtu porovnávaných údajů, kvalita studie tomu absolutně neodpovídá. Neradi bychom narušili naše dobré vztahy s ČTU, ale po rychlém prostudování studie jsme odhalili hned několik závažných nepřesností, ke kterým si neodpustíme komentář. První obrovskou chybou ČTU je cena za rychlost 512/128 kb/s v Polsku kde zaměstnanci ČTU z nepochopitelných důvodů uvádějí cenu 5936 Kč jako měsíční platbu. Vzhledem k tomu, že situaci v Polsku máme skutečně dobře nastudovanou překvapil nás tento údaj a hledali jsme způsob kde k takovému hrubému omylu mohlo dojít.

Na vysvětlenou uvedu citaci z dopisu polského kolegy který spolupracuje s naším partnerským sdružením na Slovensku :

Služby ADSL nabízí TP SA v Polsku od poloviny minulého roku. Podobně jako v případě SDI technologie se i ADSL dočkalo pouze jediné varianty pod názvem "Neostrada Plus". Neostrada je pevné, časově ani datově neomezené připojení s rychlostí 512/128 kb/s.IP adresa je přidělovaná dynamicky. V rámci balíku služeb zákazník dostane mimo jiné také 100MB prostor na serveru providera. Instalační poplatek je 799 PLN (+7%DPH). Je zde možnost zaplatit ho ve čtyřech splátkách. Pro ty kteří chtějí vyměnit technologii SDI-HIS za ADSL je instalační poplatek 149 PLN. Měsíční poplatek za "Neostrada Plus" je při uzavření smlouvy na dobu neurčitou 199 PLN (bez DPH) a při uzavření smlouvy na 12 měsíců klesá na 179 PLN. S přátelským pozdravem Mariusz Paczkowski.

Pro toho kdo stále hledá, kde se ČTU dopustil chyby uvedu znovu cenu kterou podle ČTU platí Poláci za svoje ADSL – 5936 Kč !!! Tato částka při aktuálním kurzu 1PLN=7.43 Kč uváděném ČTU přesně odpovídá ceně 799 Zlotych – což je ovšem cena za instalaci a ne měsíční paušál za službu ADSL.Takže v porovnání rychlostí 512/128 nevychází jako nejdražší Polsko společně s ČR ale služba ADSL je zde bezkonkurenčně nejdražší od Českého Telecomu.

Další závažné chyby které se pracovníci ČTU dopustili se nachází v porovnání rychlostí 192/64 kb/s. Tato chyba je o to závažnější, že téměř každý kdo se o ceny ADSL zajímá, má možnost během velmi krátké doby zjistit na stránkách jednotlivých alternativních operátorů kolik jednotlivý AO za tuto službu požadují. První méně závažný nedostatek je že v srovnání našich tuzemských operátorů se jich vyskytuje pouze 6 zatímco nám se během několika málo minut podařilo sehnat ceníky 12 operátorů což je vzhledem k pozici ČTU na českém telekomunikačním trhu dost zvláštní. Malý počet srovnávaných operátorů by se nechal odpustit ale povšimněte si ceny Ipexu a ostatních poskytovatelů Internetu. Je zde nepřehlédnutelný skok v ceně v neprospěch společnosti Ipex. Nedalo nám to a nahlídli jsme do našeho přehledu a vysvětlení bylo na světě. Zatímco u společností Český Telecom, GTS, NEXTRA, SkyNet a Czech On Line byla použitá cena bez DPH a bez poplatku za modem u společnosti Ipex cena obsahuje nejen DPH ale i měsíční poplatek za pronájem modemu.

Vzhledem k tomu že studie porovnávala 4 různé varianty rychlostí plus nejlevnější varianty v jednotlivých státech EU bez ohledu na poskytovanou rychlost služby a z toho porovnání rychlostí 192kb/s a 512kb/s jsou zatížené výše popsanou chybou, dovoluji si za Internet pro všechny polemizovat s neurčitým vyjádřením ČTU, že je třeba brát ohled na skutečnost, že v České republice se trh teprve rozvíjí a proto nelze porovnávat množství cenových slev u nás a v Evropě. Naopak rozhodně souhlasíme s poslední větou dokumentu kde ČTU jasně říká, že cenové srovnání nevyznívá pro Český Telecom příznivě. Na tento jasný závěr nemají vliv ani výše popsané nedostatky, protože nápravou chyby v ceně ADSL v Polsku a v ceně společnosti Ipex by se pozice Českého Telecomu jedině zhoršila. I tato oficiální studie potvrdila naše výpočty, neboť ukazuje, že ceny v okolních státech jsou 2,5 až 5x nižší než u nás, a to při nesrovnatelně vyšší kvalitě poskytovaných služeb. Jen závěr studie by měl být daleko důraznější, počet sledovaných operátorů větší a uživatelé Internetu by se zřejmě rádi dozvěděli jaké z této studie vyvodí ČTU důsledky - možnosti jsou např. regulace cen či podnět na žalobu pro zneužití monopolního postavení u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Miloslav Sova

Článek ze dne 25. dubna 2003 - pátek