logo itpoint.cz

Telecom potvrdil koupi Eurotelu a rozhodl o výplatě dividend

Telecom bude podle finančního ředitele Juraje Šedivého financovat koupi mobilního operátora téměř zcela prostřednictvím půjček. Část bude hrazena překlenovacím úvěrem, který by mohly nahradit například dluhopisy či dlouhodobější půjčky, a část pětiletým úvěrem. Naopak výplatu dividend bude Telecom financovat z vlastních zdrojů. Cílem Telecomu je dokončit koupi Eurotelu ještě letos.

Představenstvo Českého Telecomu na svém čtvrtečním zasedání schválilo návrh na výplatu dividendy v celkové výši 18,5 miliardy Kč, tj. 57,50 Kč na akcii.

Jako rozhodný den pro výplatu dividendy byl navržen 27. červen 2003, dnem výplaty dividendy byl navržen 6. říjen 2003.

Představenstvo dále schválilo návrh dividendové politiky Českého Telecomu. Tato politika stanovuje pro fiskální roky 2003 a 2004 celkovou výplatu dividendy ve výši 50 - 70 % konsolidovaného čistého zisku podle Mezinárodních standardů finančního vykazování.

Tyto návrhy budou předloženy k přezkoumání Dozorčí radě Českého Telecomu a ke schválení akcionářům na řádné valné hromadě, která se bude konat 13. června 2003.

Český Telecom


Vedení Českého Telecomu potvrdilo, že se dohodlo s konsorciem Atlantic West na koupi zbývajících 49 procent v mobilním operátoru Eurotel. Firma za podíl zaplatí v hotovosti 1,05 miliardy dolarů, což je podle aktuálního kurzu asi 27,9 miliardy Kč. Telecom to oznámil v tiskové zprávě s tím, že akvizici schválilo představenstvo firmy.

Vlastníci Eurotelu zároveň oznámili výplatu podílů na zisku za 10,98 miliardy Kč, tedy 407,5 milionu dolarů. Dividendy budou vyplaceny před dokončením koupě podílu v Eurotelu. Atlantic West tak získá téměř 200 milionů dolarů, tedy necelé 5,4 miliardy Kč.

Telecom bude podle finančního ředitele Juraje Šedivého financovat koupi mobilního operátora téměř zcela prostřednictvím půjček. Část bude hrazena překlenovacím úvěrem, který by mohly nahradit například dluhopisy či dlouhodobější půjčky, a část pětiletým úvěrem. Naopak výplatu dividend bude Telecom financovat z vlastních zdrojů. Cílem Telecomu je dokončit koupi Eurotelu ještě letos.

Podle generálního ředitele Telecomu Ondřeje Felixe patří ovládnutí 100 procent Eurotelu dlouhodobě ke strategickým cílům firmy. "Z finančního hlediska očekáváme, že akvizice Eurotelu zlepší díky plné konsolidaci finanční profil skupiny," dodal.

"Velmi nás těší, že pouhé tři měsíce po cestě do USA jsme se dokázali dohodnout na takto výhodné ceně," řekl ČTK ministr informatiky Vladimír Mlynář. Spolu s Felixem byl o podmínkách koupě Eurotelu jednat na utajené cestě v USA letos v březnu.

"Jsme rádi, že představenstvo Českého Telecomu tuto dohodu schválilo. Až bude dokončena, ještě více posílí naši pevnou finanční pozici. Smlouva je v souladu se změnou naší strategie v zaměření na Severní Ameriku," reagoval na rozhodnutí představenstva Telecomu Jordan Roderick z konsorcia Atlantic West.

Vedení Telecomu nepředpokládá změny v politice Eurotelu ani personální změny.

Před podpisem finální dohody musí transakci schválit dozorčí rada Telecomu a akcionáři na valné hromadě 13. června. Koupi bude schvalovat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Poradcem koupě byl Goldman Sachs International.

Telecom již o odkupu Eurotelu s americkými AT&T Wireless a Verizon Communications jednal před dvěma lety. V roce 2001 se přiblížil ceně 1,475 miliardy USD, tedy asi 56 miliard korun. Tu ale chtěl zhruba o deset miliard korun snížit, což Atlantic West neakceptoval.

Nákup Eurotelu podle ekonomů zvýší atraktivitu Telecomu před chystanou privatizací státních 51 procent a zároveň odstraní překážku, která vedla ke krachu minulé privatizace. Druhý vlastník Eurotelu totiž mohl prodej Telecomu vetovat. Nový prodej by se měl uskutečnit v letech 2004 a 2005. Eurotel má téměř čtyři miliony zákazníků a je největším operátorem na trhu.

V návaznosti na tuto transakci oznámili vlastníci Eurotelu dividendu ve výši 10,98 miliard Kč (407,5 milionů USD)*, která bude vyplacena před dokončením transakce odkoupení podílu v Eurotelu.

K 31. březnu 2003 evidoval Eurotel 3,95 milionů zákazníků (meziroční nárůst o 16 %), což reprezentuje tržní podíl 44%. Výnosy a EBITDA (hospodářský výsledek před zdaněním, finančními náklady, odpisy a amortizací) za první čtvrtletí letošního roku dosáhly hodnoty 6 804 milionu Kč resp. 3 518 milionu Kč, což znamenalo meziroční přírůstek 0,5 % resp. 6,5 %. Investiční výdaje poklesly v prvním čtvrtletí letošního roku oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku o 3,1 % na 1 351 milionů Kč. Čistá hodnota peněz a peněžních ekvivalentů činila na konci března 2003 celkem 5 829 milionů Kč. Výnosy, EBITDA a investiční výdaje za rok 2002 činily 28 800 milionů Kč, 13 712 milionů Kč a 4 838 milionů Kč.

Poradci pro tuto transakci byli Goldman Sachs International.

* Při použití současného kurzu CZK/USD 26.941 (fixing ČNB 4.6.2003).

ČTK

Článek ze dne 6. června 2003 - pátek