logo itpoint.cz

Telecom se na rychlém internetu přes ADSL dohodl se 14 firmami

Přibližně pět týdnů po uvedení širokopásmového připojení k internetu prostřednictvím technologie ADSL má Český Telecom uzavřeny kontrakty o poskytování služby se čtrnácti subjekty na českém telekomunikačním trhu. Dva z nich, společnosti Ipex a SkyNet již realizovaly první přípojky u koncových zákazníků. Dalších několik dohod mezi Českým Telecomem a jeho partnery je ve stadiu finálního projednávání.

Český Telecom se dosud dohodl na podmínkách poskytování vysokorychlostního přístupu na internet prostřednictvím technologie ADSL se 14 firmami. S dalšími operátory nyní dohody dokončuje.

Do konce března bylo fyzicky k síti Českého Telecomu připojeno sedm firem. Dvě z nich, společnosti Ipex a SkyNet, již zprovoznily koncovým zákazníkům první přípojky. První zákazníky ADSL již získala i divize Telecomu Imaginet.

Širokopásmové vysokorychlostní připojení mohou využívat jen uživatelé pevných linek Českého Telecomu. Ti si však mohou zvolit poskytovatele služeb ADSL. Ceny připojení pro koncové zákazníky jsou ovlivněny velkoobchodními cenami, které stanovuje Telecom. Ty začínají u nejpomalejšího připojení 192/64 kbit/s na 989 korunách za měsíc bez 150korunového poplatku za modem. Operátoři pak ADSL nabízejí od zhruba 1300 korun. S modemem uživatel měsíčně zaplatí mezi 1450 a 1600 Kč. Vedle toho musí ještě platit paušál za použití linky Telecomu.

V současnosti má Český Telecom uzavřeny smlouvy se společnostmi Aliatel, BroadNet Czech, Czech On Line, České radiokomunikace, Český Bezdrát, Dial Telecom, GTS Czech, Internet CZ, Ipex, InWay, Nextra Czech Republic, SkyNet, Spinet a WIA. Podobný počet poskytovatelů služeb ADSL jako ČR má v současnosti Rakousko. Ve velké Británii je nyní 13 poskytovatelů. Naproti tomu v Irsku nabízí připojení pouze jedna firma, v Norsku a Portugalsku dvě a ve Finsku a Švédsku tři operátoři.

Vysokorychlostní připojení k internetu ADSL je dostupné v Praze, Brně a Ostravě. Později se rozšíří i na všechna krajská a další větší města. ADSL umožňuje připojení k internetu a zároveň využití linky pro běžné telefonování.

Český Telecom

Článek ze dne 8. dubna 2003 - úterý