logo itpoint.cz

Telecom začne jednat o ovládnutí Eurotelu

Český Telecom možná už brzy začne znovu jednat o podmínkách ovládnutí Eurotelu. Má v něm sice přes 50 procent akcií, prozatím se ale nedohodl s partnery z USA, kteří kontrolují zbytek. Převzetí plné kontroly nad vysoce ziskovým Eurotelem je nejlepší způsob, jak zvýšit hodnotu Telecomu před jeho budoucí privatizací.

Český Telecom možná už brzy začne znovu jednat o podmínkách ovládnutí Eurotelu. Má v něm sice přes 50 procent akcií, prozatím se ale nedohodl s partnery z USA, kteří kontrolují zbytek. Agentuře Reuters to řekl nový člen řídícího týmu Telecomu Adam Blecha.

Převzetí plné kontroly nad vysoce ziskovým Eurotelem je podle Blechy ten nejlepší způsob, jak zvýšit hodnotu Telecomu před jeho budoucí privatizací. Blecha je od loňského prosince novým státním zástupcem v představenstvu Telecomu a bude dohlížet i na finanční záležitosti.

Telecom je podle Blechy dost finančně silný na to, aby koupil zbývající podíl v Eurotelu. Z hlediska zadlužení to tedy nebude žádný problém, uvedl. Nejtěžším úkolem však bude přesvědčit americké firmy Verizon Communications a AT&T Wireless, aby žádaly rozumnou cenu, dodal.

V otázce nákupu zbylých akcií Eurotelu nepadlo nic konkrétního, jednání ale podle Blechy mohou být obnovena kdykoli. Konečné slovo bude mít nový generální ředitel Českého Telecomu, i když ten ještě nebyl ani zvolen. Vyjádřit se však bude muset také valná hromada.

Český Telecom má v Eurotelu zhruba 51 procent akcií, ale nemá nad firmou manažerskou kontrolu. V roce 2001 za zbývající podíl nabídl 1,1 miliardy dolarů, z kontraktu ale sešlo, protože trhy zasáhla vlna nejistoty po teroristických útocích na USA. Než bude cokoliv konkrétního ohledně prodeje dohodnuto, Telecom se zaměří na upevnění pozic na trhu, řekl Blecha.

Největším problémem Telecomu je prodej služeb, což se podnik bude snažit zlepšit. Český Telecom je bývalým monopolem a začíná již pociťovat tlak konkurence. Tou mají být nastupující operátoři pevných telefonních linek, ale také kabelové firmy. Konkurenci už má podnik delší dobu v podobě mobilních operátorů. Asi 51 procent akcií Telecomu vlastní dosud vláda.

ČTK

Článek ze dne 24. ledna 2003 - pátek