logo itpoint.cz

Telecom zřejmě již nebude muset poskytovat slevy invalidům

Český Telecom již zřejmě nebude povinen poskytovat slevy z telefonních poplatků nevidomým a nepohyblivým osobám. Dosud jim firma podle zákona promíjela měsíční paušál i poplatky za přeložení telefonu. Připravovaný zákon o elektronických komunikacích by ale již ustanovení o slevách obsahovat neměl. Invalidé by měli dostávat příspěvek na telekomunikační služby od ministerstva práce a sociálních věcí.

Český Telecom již zřejmě nebude povinen poskytovat slevy z telefonních poplatků nevidomým a nepohyblivým osobám. Dosud jim firma podle zákona promíjela měsíční paušál i poplatky za přeložení telefonu. Připravovaný zákon o elektronických komunikacích by ale již ustanovení o slevách obsahovat neměl, řekl ČTK dobře informovaný zdroj. Invalidé by měli dostávat příspěvek na telekomunikační služby od ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy zrušení povinnosti úlev pro některé občany nemusí automaticky znamenat, že je firma přestane poskytovat. "Již nyní poskytujeme slevy i tam, kde nám to zákon neukládá, a je to pouze naše rozhodnutí," uvedl pro ČTK. Telecom například promíjí paušální poplatek zhruba 70.000 odbojářů a válečných veteránů a jejich počet paradoxně každý rok stoupá.

Připravovaný zákon o elektronických komunikacích by měl nahradit současný telekomunikační zákon. S jeho účinností ministerstvo informatiky počítá od května příštího roku, kdy Česká republika vstoupí do Evropské unie. Zákon by měl například rozšířit nejvyšší vedení Českého telekomunikačního úřadu z předsedy na další dva zástupce a upravit pravomoci úřadu.

Některá rozhodnutí by například musel konzultovat s ministerstvem informatiky. ČTÚ již nebude řešit reklamace zákazníků. Zákon bude řešit i institut tzv. universální služby a problematiku propojování sítí.

ČTK

Článek ze dne 7. července 2003 - pondělí