logo itpoint.cz

Telefon a internet kvůli zvýšení DPH podraží maximálně o 16 %

Telefonování a připojení k internetu v příštím roce kvůli zvýšení DPH z pěti na 22 procent podraží maximálně o rozdíl sazeb, tedy 16,2 procenta. Zvýšení promítne do cen většina operátorů, někteří jej ale budou kompenzovat přechodnými slevami či novými cenovými programy ...

Telefonování a připojení k internetu v příštím roce kvůli zvýšení DPH z pěti na 22 procent podraží maximálně o rozdíl sazeb, tedy 16,2 procenta. Zvýšení promítne do cen většina operátorů, někteří jej ale budou kompenzovat přechodnými slevami či novými cenovými programy.

Největší provozovatel pevných linek Český Telecom uživatelům nabídne nové tarify s volnými minutami, zlevněné dálkové hovory a až o 40 procent nižší cenu volání do zahraničí. O víkendech pak budou moci zákazníci v lednu a v únoru volat za 50 haléřů za minutu.

Nejrozšířenější cenový program Home Standard bude nabízet měsíční paušál za 348 korun namísto dosavadních 299 Kč. Telecom bude rovněž na své infolince klientům radit, jak ušetřit za telefonování. S promítnutím vyšší daně do cen počítají i konkurenční firmy.

Podle analytiků by mohlo zvýšení cen za telekomunikační služby motivovat zákazníky k rušení pevných linek a využívání služeb pouze mobilních operátorů. Pokles počtu pevných linek přitom pro příští rok odhadují na 100 až 200 tisíc. Mobilní operátoři by mohli pocítit přechodný pokles telefonního provozu.

Mobilní operátoři umožní uživatelům předplacených karet využívat v příštím roce kredit nakoupený letos za stejné ceny jako s nižší pětiprocentní sazbou. Zákazníci T-Mobile, kteří využívají některý z tarifních programů, získají ve faktuře za přelomové období slevu od 5,4 do 11,7 procenta. Výše kompenzace bude záviset na počtu prosincových dní v jeho vyúčtování.

U připojení na internet přes ADSL mohou uživatelé naopak oproti stávajícím cenám ušetřit, když přejdou na nové tarify. Ty, i se zahrnutím vyšší daně, začínají již pod 1000 Kč měsíčně, což je v průměru o 300 Kč méně než dosud. Kabelové firmy připojení na internet od nového roku zdraží.

Zatímco UPC do ceny promítne celé zvýšení daně, Karneval se rozhodl pouze pro poloviční navýšení.

Vysílání kabelové televize se zvýšení DPH nedotkne a bude i nadále zdaněno pětiprocentní sazbou.

ČTK

Článek ze dne 29. prosince 2003 - pondělí