logo itpoint.cz

Televizní vysílání prostřednictvím ADSL

Službu poskytuje FastWeb - nejvýznamnější italský alternativní provozovatel širokopásmových telekomunikačních služeb. Účastníci sítě ADSL FastWebu tak tedy mají přístup i k nejvýznamnějším digitálním pozemním a satelitním kanálům. Služba je založena na systému Alcatel 7301 Advanced Services Access Manager. Tato širokopásmová přístupová platforma příští generace je schopná uspokojit velmi rychle rostoucí poptávku po aplikacích založených na velké šířce pásma.

Společnost dodává svým firemním i soukromým zákazníkům ve velkých italských městech (Milán, Řím, Janov, Turín, Neapol, Bologna a Reggio Emilia) progresivní telekomunikační služby prostřednictvím optického vlákna i sítě ADSL a poskytuje integrovaný systém pro současné používání telefonu, vysokorychlostního Internetu (až 10 M/bitů u optického vlákna a do 4 Mbitů/s u ADSL) a videa.

Společnost Alcatel, světová jednička v oboru širokopásmového přístupu, pomohla rozšířit nabídku firmy FastWeb v oblasti televizního vysílání prostřednictvím ADSL. Svůj systém Alcatel 7301 ASAM (Advanced Services Access Manager) instalovala v italských městech Milán, Turín, Bologna a Reggio Emilia. Světová premiéra proběhla koncem srpna. Uživatelé sítě ADSL firmy FastWeb mají nyní přístup ke stejným televizním službám, které jsou již k dispozici zákazníkům připojeným s pomocí optických kabelů, a to včetně přímých přenosů italských fotbalových zápasů.

Tato instalace byla pro techniky firem FastWeb a Alcatel o to náročnější, protože celá síť musela být připravena na začátek nové sezóny italské fotbalové ligy. Společnost Alcatel se aktivně zúčastnila již mnoha pokusných i komerčních vysílání prostřednictvím systému DSL, firma FastWeb se ukázala být vzorem technické dokonalosti, jednak díky spojení hlasových, video a datových služeb v rámci jedné sítě, jednak díky šíři obsahu, který poskytuje.

Od konce srpna mají účastníci sítě ADSL firmy FastWeb, tedy nejen zákazníci připojení pomocí optického vlákna, přístup k nejvýznamnějším digitálním pozemním a satelitním kanálům, například RAI, Mediaset, La7, BBC World, Bloomberg, CNN, Cartoon Network, RAINews 24 a RAISport, a ke službě Video-on-Demand nabízející 3 500 titulů. Na základě podmínek stanovených Evropskou antimonopolní komisí navíc FastWeb nabízí živé vysílání všech fotbalových zápasů, na něž má práva společnost Sky Italia. Díky tomu mohou nyní zákazníci prostřednictvím optického vlákna i ADSL sledovat více než 120 živých televizních kanálů.

Služba je založena na systému Alcatel 7301 Advanced Services Access Manager (ASAM). Tato širokopásmová přístupová platforma příští generace je schopná uspokojit velmi rychle rostoucí poptávku po aplikacích založených na velké šířce pásma, například pro přístup firemních zákazníků či pro video služby určené pro domácnosti.

Aby byla distribuce služeb flexibilnější, použila firma FastWeb infrastrukturu pro více služeb založenou na systému Alcatel 7670 (Routing Switching Platform), díky níž je možné poskytovat různým uživatelům individuální televizní služby prostřednictvím centrálně instalovaných uzlů, aniž by přitom byla ohrožena kvalita služeb požadovaných v rámci sítě DSL firemními zákazníky.

"Zavedení nových služeb v síti ADSL nám pomáhá stimulovat a definovat nový tržní segment a zvýšit počet uživatelů video služeb," říká Guido Garrone, technický ředitel firmy FastWeb. "K 30. červnu zažádalo 60 % nových zákazníků, uživatelů optického vlákna i sítě ADSL, o volitelnou nabídku televizních služeb. Další významný nárůst očekáváme díky novým službám "živého" televizního vysílání, které jsou v současné době k dispozici v Miláně, Turíně, Bologni a Reggio Emilii, tedy tam, kde byly instalovány technické platformy společnosti Alcatel."

"Projekt představuje pro společnost Alcatel významný mezník, jelikož jde o dosud nejagresivnější komerční instalaci televizního vysílání prostřednictvím DSL, která byla navíc dokončena ve velmi krátkém čase. Při poskytování televizních služeb pomocí širokého pásma je maximálně důležitým faktorem kvalita, a ta je zde plně podpořena systémem Alcatel 7301 ASAM," řekl Michel Rahier, prezident divize provozu pevných sítí společnosti Alcatel. "Společnost Alcatel plně podporuje další rozvoj účastnické základny sítě televizního vysílání prostřednictvím DSL firmy FastWeb a je přesvědčena, že tento směr bude následovat mnoho poskytovatelů služeb v Evropě 
i v ostatních částech světa."

FastWeb je nejvýznamnějším alternativním provozovatelem širokopásmových telekomunikačních služeb v Itálii. Společnost dodává svým firemním i soukromým zákazníkům ve velkých italských městech (Milán, Řím, Janov, Turín, Neapol, Bologna a Reggio Emilia) progresivní telekomunikační služby prostřednictvím optického vlákna i sítě ADSL a poskytuje integrovaný systém pro současné používání telefonu, vysokorychlostního Internetu (až 10 M/bitů u optického vlákna a do 4 Mbitů/s u ADSL) a videa.

Více informací najdete na internetové adrese www.fastweb.it.

Alcatel

Článek ze dne 22. září 2003 - pondělí