logo itpoint.cz

ÚOHS prošetří postup Eurotelu a T-Mobilu

Společnost GTS podala Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření podezření z diskriminačního chování mobilních operátorů T-Mobile a Eurotel. Podezírá je ze zneužívání postavení při určování propojovacích poplatků za volání z pevné do mobilní sítě. Zatímco operátorům pevných sítí účtují Eurotel a T-Mobile za propojení maximální sazbu stanovenou ČTÚ ve výši 3,66 koruny, některé své velké firemní zákazníky zvýhodňují a umožňují jim volat z pevných na své mobilní linky výrazně levněji.

Společnost GTS podala Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět k prošetření podezření z diskriminačního chování mobilních operátorů T-Mobile a Eurotel. Podezírá je ze zneužívání postavení při určování propojovacích poplatků za volání z pevné do mobilní sítě. Zatímco operátorům pevných sítí účtují Eurotel a T-Mobile za propojení maximální sazbu stanovenou ČTÚ ve výši 3,66 koruny, některé své velké firemní zákazníky zvýhodňují a umožňují jim volat z pevných na své mobilní linky výrazně levněji.

"Žádáme jediné. Stejné podmínky tržní soutěže pro všechny," řekl Milan Rusnák, generální ředitel společnosti GTS. "Regulační prostředí u nás vytváří mezi pevnými a mobilními operátory bariéry. Platíme za to nejen my, ale každý koncový zákazník na českém telekomunikačním trhu," dodal Rusnák.

Porušování hospodářské soutěže při zpoplatňování volání do mobilní sítě mohou mobilní operátoři provádět například prostřednictvím takzvaných GSM brán. Ty zajišťují přímé spojení pevné sítě firemního zákazníka s mobilní sítí jeho operátora. Technicky je použito prakticky stejné řešení jako při propojení mezi operátorem pevných a mobilních sítí. Přitom ceny pro vybrané zákazníky Eurotelu a T-Mobile jsou však i méně než poloviční ve srovnání s 3,66 Kč, které mobilním operátorům musí platit provozovatelé pevných sítí. Koncoví zákazníci jsou tak na úkor zisků mobilních operátorů rovněž diskriminováni. Ceny za volání z pevných linek na mobilní telefony jsou totiž až pětinásobně vyšší než volání uvnitř pevných sítí.

GTS rovněž požádala 10. března 2003 ČTÚ o revizi cenového rozhodnutí č.09/PROP/2001 ze 27.11. 2001, kterým byla stanovena maximální cena za propojení veřejných mobilních sítí ve výši 3,66 korun. GTS požaduje její výrazné snížení. K žádosti o revizi tohoto rozhodnutí se regulátor zatím nevyjádřil.

GTS

Článek ze dne 8. července 2003 - úterý