logo itpoint.cz

Úřadu na ochranu osobních údajů bude pokutovat eBanku

Podle sdělení šéfa Úřadu na ochranu osobních údajů dostane eBanka vysokou sankci  za to, že v letní reklamní kampani získávala osobní údaje svých potenciálních klientů bez jejich souhlasu ...

Podle sdělení šéfa Úřadu na ochranu osobních údajů dostane eBanka vysokou sankci  za to, že v letní reklamní kampani získávala osobní údaje svých potenciálních klientů bez jejich souhlasu.

Výše sankce zatím podle něj nebyla stanovena, protože úřad stále vyhodnocuje výsledky své kontroly a možná rizika. eBanka již dříve vyjádřila přesvědčení, že zákon o ochraně osobních údajů neporušila.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o finanční instituci, kde občané předpokládají, že jejich údaje budou dobře chráněny, tak ta sankce nebude symbolická, ale bude muset být varovná," uvedl ředitel úřadu. Podle něj by si tohoto varování kromě eBanky samotné měly všimnout i další podobné finanční instituce. Úřad může ze zákona uložit sankci až do deset milionů korun.

Letos v létě v rámci kampaně nazvané Letní bouře dostal každý zaměstnanec banky za úkol sehnat nové klienty. Měl pro banku zajistit telefonní čísla svých přátel a známých, které pak oslovili školení pracovníci banky.

"Snažíme se to dělat tak, aby to bylo v souladu se zákonem. Podle našich právníků by to neměl být problém," řekl šéf eBanky Radomír Lašák novinářům už dříve. Dodal, že šlo pouze o to, přesvědčit pracovníky, že i v létě se dají přilákat klienti.

Během akce, která byla součástí větší kampaně, si podle mluvčího Pavla Makovského založilo u eBanky účet dvakrát více lidí než před kampaní.

ČTK

Článek ze dne 3. prosince 2003 - středa