logo itpoint.cz

Uživatelé Internetu proti stávající agregaci ADSL, otevřený dopis ministru Mlynářovi

Český Telecom si novou podobou ADSL možná vyřešil své technické problémy (dahsboard, NAT) a naplnil své obchodní cíle. Z našeho pohledu však výrazně snížil užitnou hodnotu služby ADSL. Taká se domníváme, že nesplnil explicitní požadavek ministra informatiky Vladimíra Mlynáře ...

Český Telecom si novou podobou ADSL možná vyřešil své technické problémy (dahsboard, NAT) a naplnil své obchodní cíle. Z našeho pohledu však výrazně snížil užitnou hodnotu služby ADSL. Taká se domníváme, že nesplnil explicitní požadavek ministra informatiky Vladimíra Mlynáře.

Ačkoli Český Telecom dosud tvrdil, že agregace (1:50 a 1:20) se projeví jen malým poklesem rychlosti, skutečný pokles je velmi výrazný. Mnoha uživatelům klesla rychlost až pod úroveň, dosahovanou na dial-upu. Tím většinou vzaly za své jejich poslední naděje na slušně a fungující připojení k Internetu za alespoň trochu rozumné peníze. Pokud si nyní nechají vnutit ještě zavedení datového limitu, mají šanci ze se zvýšením nominální rychlosti vrátí faktická rychlost přenosu alespoň na původní hodnotu, na kterou si mezitím zvykli. Nejdříve ale koncem září, v mezidobí mohou oprášit svůj dial-up modem ....

Zavedení objemového limitu kritizujeme zejména z pohledu zavádění nových "broadband" služeb. Jestliže dnes velké procento uživatelů přenese za měsíc méně než 10 GB dat, pak je to také tím, že ještě nepoužívají nové broadband služby (poslech on-line rozhlasu, sledování TV on-line, různé multimediální služby atd.). Existence limitu je bude aktivně odrazovat od toho, aby tyto služby začali používat. Potenciální poskytovatele těchto služeb zase bude odrazovat od toho, aby je začali poskytovat. Je to taková "podpora broadbandu naruby".

Praha 4.8. 2003

za platformu ZUI :

Otevřený dopis ministrovi Mlynářovi od členů sdružení IPV

Vážený pane ministře,

reagujeme tímto na tyto vaše výroky :

Jménem více než 11 tisíc uživatelů Internetu vás tímto žádáme o urychlení jednání, neboť Český Telecom již předběhl nabídku, která bude platit v době vašeho návrhu a ta bude následovná :

  1. Modulační rychlost se zvýší, ale reálná přenosová rychlost bude zhruba stejná a ve většině časů nižší než byla doposavad, díky aplikaci overbookingu.
  2. Základní cena zůstane stejná, ale díky aplikaci placených limitů se části zákazníků cena dokonce zvýší, tj. nebude pravdivý ani váš výrok o snížení ceny, ani výrok o zachování ceny.

Protože uvedené návrhy představil Český Telecom jako konečné, bylo by dalším zbytečným zdržováním čekat až na konec září, a tak vás jménem 11 208 uživatelů tímto žádáme o okamžité zahájení činnosti pro zlepšení tohoto stavu v zájmu splnění cílů vašeho ministerstva a státem podepsaného dokumentu eEurope+.

Bude-li nadále ministerstvo, i státem vlastněný Český Telecom ignorovat potřeby zákazníků a daňových poplatníků, využijeme všech našich práv včetně žalob, stížností u ÚOHS a hromadného protestního happeningu, rušení smluv s dominantním operátorem a podpisovou akcí založenou za účelem referenda o vašem odvolání.

S pozdravem

Internet pro všechny

Článek ze dne 6. srpna 2003 - středa