logo itpoint.cz

Velké ucho se bude zabývat odposlechem poslance Hojdara

Případem odposlechu, který policie v pondělí nalezla ve služebním automobilu poslance za ČSSD Josefa Hojdara, se chce v následujících týdnech zabývat sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů, známá též jako "velké ucho". Sněmovní komise, které kontrolují činnost civilní a vojenské kontrarozvědky, se k objasňování Hojdarova případu zatím nechystají ...

Případem odposlechu, který policie v pondělí nalezla ve služebním automobilu poslance za ČSSD Josefa Hojdara, se chce v následujících týdnech zabývat sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů, známá též jako "velké ucho". Její předseda Jiří Bílý to prohlásil po schůzce premiéra Vladimíra Špidly s vedením sněmovního branného výboru a šéfy sněmovních komisí pro kontrolu tajných služeb a policejních odposlechů.

"I když nám ministr (vnitra Stanislav) Gross včera na (branném) výboru řekl, že policie v tom nejede, naše komise je kontrolní a chtěli bychom kontrolu provést," řekl Bílý. Připomněl problém, který se objevil ve středu. Šéf policejního Úřadu pro používání operativní techniky Tomáš Almer totiž Bílému sdělil, že komise nemá právo kontrolovat případy, kdy jsou odposlechy v automobilech. Nejde prý totiž o zásah do soukromí bydlení.

Sněmovní komise, které kontrolují činnost civilní a vojenské kontrarozvědky, se k objasňování Hojdarova případu zatím nechystají. Šéf komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Jan Klas novinářům řekl, že sněmovní kontrolní komise nemají nástroje na to, aby případ objasnily. Proto jejich šéfové požádali Špidlu o to, aby urychlil přípravu nového zákona o parlamentní kontrole zpravodajských služeb.

Zatím se nesejde ani komise pro kontrolu vojenské kontrarozvědky. Předseda komise Tomáš Kladívko novinářům řekl, že její členové vyslechli středeční prohlášení ministra obrany Miroslava Kostelky před branným výborem. Kostelka uvedl, že vojenské tajné služby se o Hojdara nezajímaly. "Po konzultaci s kolegy jsme říkali, že v tuto chvíli nebudeme svolávat komisi, a vyčkáme na další vyšetřování," prohlásil Kladívko.

Poslanci také začali hovořit o zvýšení ostrahy v parlamentních garážích. Hojdar totiž naznačil, že právě tam mu někdo mohl odposlech do vozu namontovat. "Od různých návrhů provést kontrolu všech místností, všech aut najednou jsme upustili, ale spíše jsme hovořili o tom, jak do budoucna preventivně mít možnost sledovat prostory, kde parkují auta, vnitřním kamerovým systémem a hlídáním parlamentu," poznamenal Kladívko. Nález odposlechu v Hojdarově parlamentním voze označil za útok na sněmovnu.

Budovy sněmovny střeží ochranná služba policie. Člověk, který není poslancem, nepracuje v parlamentu jako úředník nebo tam není akreditován jako novinář, se dovnitř nedostane. Všechny návštěvy se musejí hlásit a zapsat ve vrátnici, kde si je vyzvedne pracovník, za nímž jdou.

Hojdar popřel názor, že mu někdo mohl odposlech do auta namontovat třeba v garáži u jeho domu v Mostě nebo někde na parkovišti. S odkazem na informace od policistů totiž tvrdí, že montáž odposlechu musela trvat zhruba 45 minut. "Takže představa, že by vám někdo na parkovišti začal vymontovávat přístrojovou desku, dávat si ji na zem a montovat tam jakési zařízení, je dost nepravděpodobná," řekl ve středu novinářům.

To ale zpochybnil ministr vnitra Stanislav Gross. Oponoval, že vozidlo jistě někdy bylo v autoservisu, muselo někdy stát před nějakou restaurací či obchodním centrem. "Přece není možné říci, že nikdy nemohlo být nikomu přístupné," uvedl.

ČTK

Článek ze dne 14. listopadu 2003 - pátek