logo itpoint.cz

Veřejné telefonní automaty

Vyjádření Vladimíra Mlynáře k "rušení" veřejných telefonních automatů, kde mu byla v této souvislosti v tisku podsouvána necitlivost vůči starším a sociálně slabším občanům, záměr zrušit telefonní budky a vyloučit tak část společnosti - "z práva na pravidelné nákupy, zdravotní péči, cest za kulturou a jinými samozřejmostmi civilizace" ...

V Právu dne 8. 7. mi ve sloupku "Doba mobilní" Pavel Verner s jistou mírou nadsázky podsouvá necitlivost vůči starším a sociálně slabším občanům, záměr zrušit telefonní budky a vyloučit tak část společnosti "z práva na pravidelné nákupy, zdravotní péči, cest za kulturou a jinými samozřejmostmi civilizace". Proti tomu se musím ohradit. Není to totiž pravda.

Cílem Ministerstva informatiky není, jak by se na základě informací uvedených v tisku mohlo zdát, začít telefonní automaty jednoduše a bez náhrady rušit. Připravovaný zákon o elektronických komunikacích by měl pouze umožnit přizpůsobit jejich množství a rozmístění aktuálním potřebám. Veřejné telefonní stanice budou samozřejmě tam, kde je to potřeba, zejména v malých obcích, existovat i nadále. Jejich existenci bude tak jako dosud vymezovat zákon v rámci takzvané univerzální služby. Co se tedy změní ?

Dnes, zjednodušeně řečeno, platí princip, podle něhož zřizuje a provozuje ztrátové domácí telefonní stanice (například v odlehlých místech) Český Telecom. Stejně tak má povinnost plošného provozování telefonních budek, i když jsou ztrátové. Ostatní operátoři jsou však povinni mu na provoz přispívat, což vede k častým sporům a nedorozuměním.

Nový zákon by měl proto napříště stanovit rozumnější a rovnější podmínky. Místo současné plošné povinnosti stavět telefonní automaty, kde se dá, by se stavba každé další budky měla individuálně posoudit a na jejího provozovatele by měla být vypsána soutěž. Který operátor (včetně mobilních) její zřízení a provoz nabídne nejlevněji, získá zakázku včetně veřejné dotace na její provoz.

Sečteno, podtrženo: nechci upírat lidem přístup k "samozřejmostem civilizace", ale pouze používat zdravý selský rozum. Slepá povinnost stavět nové telefonní automaty je v éře mobilních telefonů nesmysl. Mimochodem neuvědomit si to, by byla cesta, jak se jako země ze "samozřejmostí civilizace" vyřadit.

Vladimír Mlynář

Článek ze dne 17. července 2003 - čtvrtek