logo itpoint.cz

VOLNÝ ADSL není zcela volný

Samozřejmě by bylo naivní myslet, že by služba ADSL mohla být tak zdarma, jako tomu je u populárního vytáčeného připojení VOLNÝ. Nakonec je vhodně nezapomínat, že i zde není nic úplně zadarmo. I provozovatel přístupu VOLNÝ, společnost Czech On Line (COL) dostává část z peněz, které zaplatí uživatel za spojení Českému Telecomu, stejně jako tomu je u ostatních ISP (poskytovatel připojení k internetu).

Samozřejmě by bylo naivní myslet, že by služba ADSL mohla být tak zdarma, jako tomu je u populárního vytáčeného připojení VOLNÝ. Nakonec je vhodně nezapomínat, že i zde není nic úplně zadarmo. I provozovatel přístupu VOLNÝ, společnost Czech On Line (COL) dostává část z peněz, které zaplatí uživatel za spojení Českému Telecomu (ČTc). Stejně jako tomu je u ostatních ISP (poskytovatel připojení k internetu). COL na svém posledním setkání s novináři představil jednak své plány do blízké budoucnosti a jednak, jak také v těchto dnech jinak, svou variantu služby ADSL. Zhruba řečeno, služby pro domácnosti a malé firmy, tedy segment nazývaný mnohoslibnou zkratkou SOHO (Small Office Home Office), budou nadále nabízeny pod jménem a logem VOLNÝ. Firmy střední a největší své služby naleznou pod jménem mateřské firmy, tedy Czech On Line. Pokud jde o ADSL, z technického a nakonec i cenového hlediska je služba dnes jednoznačně vymezena mantinely velkoobchodní nabídky Českého Telecomu. Přestavitelé COL nicméně celkem pozitivně hodnotí vývoj technické spolupráce s ČTc. Podrobnosti jsme již také zveřejnili. Nabídka Služeb VOLNÝ ADSL je omezena jen na fyzické osoby, přesto by patrně bylo možné uplatňovat tyto daňové doklady v účetnictví třeba zaměstnavatele, který takto získá možnost kvalitního home workingu pro své lidi. Firemní zákazníci volí z nabídky COL ADSL. Sice technicky kvalitnější, s lepší garancí přenosové rychlosti, ale také výrazně dražší.

COL uvádí mezi svými uživateli zhruba 750000 uživatelů vytáčeného připojení, díky kterému je jeho největším poskytovatelem. To přináší zajímavé srovnání s údajem, který jsme uvedli dříve. Položku za internetové spojení má mít totiž na svých telefonních účtech jen 650000 telefonních linek. Lze tedy předpokládat, že postupně je více registrovaných přístupových účtů u ISP Volný, než skutečně využívaných počítačů. A samozřejmě jsou zde ostatní ISP, kteří také mají své desetitisíce uživatelů vytáčeného připojení.

COL pro své zákazníky mimo vlastního připojení připravil i další placené služby, které jsou velmi potřebné. Kromě různě velikých mailboxů jde zejména o služby Antivirus a Antispam. Jak z názvů vyplývá, jde o pomoc s elektronickou poštou. Samozřejmě, toto vše může řešit každý individuálně, nicméně s využitím nabídky COL má uživatel záruku aktuálnosti, což je zejména u virů klíčové.

Článek ze dne 5. března 2003 - středa