logo itpoint.cz

Vyjádření zástupce španělského regulátora CMT k problematice paušálního Dial-up připojení k internetu

Argumenty Českého Telecomu se pomalu hroutí jako domeček z karet. Je jasně vidět, že když se chce, lze řešení najít vždy a není to už jen vzdálená Amerika, Austrálie nebo Velká Británie, ale i země v našem relativně blízkém okolí jako Španělsko, Portugalsko a náš přímý soused Polsko.  Zde uživatelé mají nejen levné a rychlé ADSL, ale také paušál na noční hodiny.

Platforma ZUI ve snaze získat co nejpřesnější informace o fungování paušálního připojení k Internetu prostřednictvím standardního vytáčeného připojení (Dial-up) již před časem oslovila Britského regulátora Oftel a odpověď Toma Atkinsona pouze potvrdila naše informace, že paušální Dial-up založený na modelu Friaco nepůsobí v této zemi žádné problémy a to ani pokud se jedná o jeho Flat-rate variantu (celodenní paušál).

V rámci zachování co největší míry objektivity jsme kontaktovali také španělského regulátora, který je mimochodem partnerským regulátorem našeho ČTÚ. Položili jsme mu podobné otázky jako britskému Oftelu, na které nám odpověděla Mercedes Gomes Vicente z CMT (Comisión del Mercado de las Telecomunicaciones) :

Nejdříve odpověď na otázku, jestli ve Španělsku podobně jako v Anglii odpojují po nějaké předem dohodnuté době spojení, aby tak zamezili přetížení sítě a jestli je toto odpojovaní nějakým způsobem nařízené nebo nutné.

Byly nebo jsou nějaké specifické problémy se zaváděním FRIACA ve Španělsku ?

Jak je to s propojovacími poplatky mezi jednotlivými operátory ?

Zaznamenali jste za celé období fungování paušálního Dial-upu nějaké problémy nebo došlo k přetížení sítě ?

Co říci na závěr? Odpovědi na naše otázky nebyly úplné, proto jsme se na španělského regulátora obrátili podruhé a s doplňujícími informacemi vás v nejbližší době seznámíme. Podle dosavadních informací se však tvrzení některých představitelů ČTc o tom, že paušální Internet je utopie a i ve světe se používá jen zřídka, nezakládají tak zcela na pravdě.

Argumenty ČTc proč to nejde, se pomalu hroutí jako domeček z karet, je jasně vidět, že když se chce, lze řešení najít vždy a není to už jen vzdálená Amerika, Austrálie nebo Velká Británie, kde víc jak polovina uživatelů využívá nějakou formu paušálu, ale i země v našem relativně blízkém okolí jako Španělsko, Portugalsko a náš přímý soused Polsko, kde uživatelé mají nejen levné a rychlé ADSL, ale také paušál na noční hodiny.

Internet pro všechny

Článek ze dne 11. června 2003 - středa