logo itpoint.cz

Vysokorychlostní internet po kabelu narozdíl od ADSL garantuje stabilní rychlost a je o třetinu levnější

Garantovaná rychlost, nulová agregace, cena pod 1000 Kč, možnost výhodně kombinovat internet se Základní programovou nabídkou (více než 30 TV kanálů). To je vysokorychlostní internet TESmedia/Intercable CZ, který bude koncem roku 2003 dostupný pro 180 tisíc domácností.

Narozdíl od ADSL jsou deklarované rychlosti vysokorychlostního internetu TESmedia/Intercable CZ garantované. S rostoucím počtem zákazníků zůstává rychlost stabilní. "V naší kabelové síti nedochází k žádné agregaci, takže nevzniká přetížení, které v případě agregace 1:50 u ADSL internetu může značně zpomalit připojení uživatelů," řekl Marcel Procházka, ředitel telekomunikačních služeb TESmedia/Intercable CZ. Do konce letošního roku 2003 se na vysokorychlostní internet TESmedia/Intercable CZ bude moci připojit na 180 tisíc domácností. Do roku 2004 by toto číslo mělo stoupnout na 250 tisíc.

"Domácí vysokorychlostní připojení k internetu od TESmedia/Intercable CZ je také o třetinu levnější než ADSL. Základní rychlost 200/100 kbps stojí 999 Kč s DPH. Naše rychlost je však stabilní a nekolísá. Na podzim také počítáme s navýšením rychlosti internetu," řekl Dušan Jelínek, obchodní a marketingový ředitel TESmedia/Intercable CZ. U ADSL je základní rychlost 192/64 kbps a nabídky se pohybují okolo 1.500 Kč měsíčně.

"Kabelový internet má obrovský potenciál díky technologii DOCSIS*, která je na míru ušitá infrastruktuře kabelových sítí, které slouží i pro přenos kabelové televize a vždy nám umožní nabídnout vyšší rychlost a lepší kvalitu služeb. DOCSIS dosahuje maximální rychlosti dostupné pro jednoho klienta až 38Mbps/10Mbps, kdežto technologie ADSL je limitována maximálně na 7Mbps/0.640 Mbps, která je však navíc dostupná jen několik stovek metrů od telefonní ústředny," dodal Marcel Procházka, ředitel telekomunikačních služeb TESmedia.

*(Data Over Cable Service Interface Specification)

"Vysokorychlostní internet po kabelu je ve většině zemí vždy rychlejší než ADSL. Touto cestou jdeme i my. Chceme pokračovat v poskytování služby s nejlepším poměrem rychlost/cena. Připojení k internetu je navíc možné kombinovat s dodávkou programové nabídky kabelové televize, na které se tak uspoří 200 Kč měsíčně," dodal Dušan Jelínek, obchodní a marketingový ředitel TESmedia/Intercable CZ.

Proč rychlost ADSL značně kolísá

Overbooking v sítích TESmedia/Intercable CZ je 1:1, to znamená, že klient má přístup k internetu rychlostí, garantovanou v rámci sítě TESmedia. Oproti tomu ADSL dosahuje hodnoty 1:50 u domácích služeb a u firemních to činí 1:20. Overbooking je parametr, který určuje poměr celkové prodané internetové konektivity klientům k maximální rychlosti směrem do internetu. Při overbookingu 1:50 i 1:20 může docházet k výraznému snížení rychlostí, hlavně během špiček. Hlavní nevýhody vysokého overbookingu jsou negarantovaná rychlost, která se může projevovat výrazným snižováním rychlosti v závislosti na aktivitách dalších uživatelů služby ADSL. Dalším negativem může být výrazné kolísání času odezev přenášených paketů, což je nepoužitelné pro hraní síťových her, telefonování po internetu a další on-line aplikace s citlivostí na zpoždění paketů.

TESmedia

Článek ze dne 11. srpna 2003 - pondělí