logo itpoint.cz

Vznik aliance výrobců pro rozvoj mobilních aplikací

Společnosti ARM a Nokia se připojily k STMicroelectronics a Texas Instruments jako zakládající členové Aliance MIPI, která má definovat otevřené standardy pro procesory mobilních aplikací. Nová Aliance MIPI spojí řadu předních firem v odvětví s cílem urychlit zavádění mobilních produktů s širokým spektrem aplikací.

Aliance MIPI je nový subjekt, který společně vytvořily společnosti ARM, Nokia, ST a TI, jenž má za úkol definovat otevřený standard pro rozhraní mobilních procesorů. Dále rozvíjí standard OMAPI (SM), který již dříve vytvořily společnosti ST a TI. Aliance MIPI vyzývá další společnosti působící v odvětví mobilní komunikace, aby se připojily a propagovaly otevřený standard pro procesorová rozhraní. Vznik Aliance Mobile Industry Processor Interface (MIPI), nové iniciativy v tomto odvětví, která má definovat a propagovat otevřené standardy rozhraní pro mobilní aplikační procesory, oznámili její zakládající členové, společnosti ARM, [(LSE:ARM) (Nasdaq:ARMHY)], Nokia (NYSE: NOK), STMicroelectronics (NYSE:STM) a Texas Instruments Incorporated [(NYSE:TXN) (TI)]. Aliance MIPI je reakcí na velký zájem o standard OMAPI (SM), který uvedly společnosti ST a TI v prosinci 2002.

Standard OMAPI vytvořily společnosti TI a ST s cílem standardizovat rozhraní pro mobilní aplikační procesory. Iniciativa vyvolala silnou odezvu a prokázala potřebu reprezentativnější organizace v odvětví. Proto byla ustavena Aliance MIPI jako neziskový subjekt zapsaný v rejstříku společností, který bude zastřešovat řadu členských společností se společným cílem - definovat a propagovat otevřené standardy pro rozhraní aplikačních procesorů. Aliance předpokládá, že zavedením důslednosti v rozhraních aplikačních procesorů se usnadní implementace a vývoj hardwaru i softwaru, podpoří se vícenásobné využití a kompatibilita v mobilních zařízení, čímž se urychlí doba uvádění produktů na trh. "Uživatelé mobilních zařízení i provozovatelé bezdrátových služeb vyžadují rychle obměnitelné soubory prvků a funkcí," říká Allen Leibovitch, ředitel výzkumu bezdrátových polovodičů společnosti IDC. "Standardy jako je například Aliance MIPI umožní výrobcům mobilních zařízení i jejich dodavatelům polovodičů a softwaru jednodušeji kombinovat nejkvalitnější komponenty i vlastnosti a rychleji uvádět na trh atraktivní produkty."

Aliance MIPI má doplňovat existující standardizační subjekty jako jsou Open Mobile Alliance (OMA) a 3GPP. Tyto organizace se zaměřují - v tomto pořadí - na služby a vzdušné rozhraní, zatímco Aliance MIPI se zaměřuje na mikroprocesory, periferní zařízení a rozhraní pro software. Aliance MIPI v současné době aktivně pracuje na zapojování dalších členských společností z řad výrobců telefonů, polovodičů, periferního hardwaru, prodejců operačních systémů a middleware a vývojářů softwarových aplikací, aby se podíleli na definování nového standardu a propagaci jeho přijetí.

V rámci Aliance MIPI bude vytvořeno 10 pracovních skupin, které vypracují specifikace v klíčových oblastech jako jsou rozhraní pro fotoaparáty a displeje, softwarová abstrakce, komunikační rozhraní a systémová kontrola. Struktura Aliance MIPI má umožnit různé úrovně členství, přičemž vyplývající výhody budou úměrné míře příspěvku člena. Členství na základní úrovni umožní specifikace využívat, zatímco vyšší úrovně umožní i účast v pracovních skupinách při definování specifikací. Aliance MIPI předpokládá, že nové členy oznámí ve třetím čtvrtletí roku 2003.

 www.nokia.cz

Článek ze dne 31. července 2003 - čtvrtek