logo itpoint.cz

WorldCom v lednu vytvořil čistý zisk, tržby mu ale klesly

Americká telekomunikační skupina WorldCom, která je pod soudní ochranou před věřiteli, v lednu vytvořila čistý zisk, tržby jí ale proti prosinci klesly. WorldCom to uvedl ve v měsíčním výsledku hospodaření, který musí předkládat bankrotovému soudu v rámci své reorganizace. Minulý měsíc WorldCom oznámil, že propustí 5000 lidí, tedy osm procent pracovních sil.

Americká telekomunikační skupina WorldCom, která je pod soudní ochranou před věřiteli, v lednu vytvořila čistý zisk, tržby jí ale proti prosinci klesly. WorldCom to uvedl ve v měsíčním výsledku hospodaření, který musí předkládat bankrotovému soudu v rámci své reorganizace.

Čistý zisk WorldComu dosáhl 155 milionů dolarů, za prosinec firma vykázala čistou ztrátu 580 milionů. Tržby v lednu klesly na 2,16 miliardy z prosincových 2,20 miliardy dolarů. Zisk z běžných operací bez započtení kroků spojených s reorganizací dosáhl v lednu 188 milionů dolarů, v prosinci to byla ztráta 47 milionů.

WorldCom již dříve upozornil na to, že jeho účetní nesrovnalosti mohou přesáhnout devět miliard dolarů. Leden firma uzavřela s hotovostí 2,8 miliardy. Na začátku měsíce přitom měla o 300 milionů méně. Kapitálové výdaje v lednu činily 34 milionů dolarů.

Předseda představenstva a ředitel WorldComu Michael Capellas ve zprávě připomněl, že firma má ještě hodně práce před sebou. Soudní ochranu před věřiteli hodlá WorldCom opustit v polovině roku. Představitelé firmy se nedávno sešli s věřiteli a předložili jim podnikatelské záměry a priority na následující tři roky.

Minulý měsíc WorldCom oznámil, že propustí 5000 lidí, tedy osm procent pracovních sil. Roční náklady tak skupina hodlá snížit o 2,5 miliardy dolarů. Dvě zprávy o účetních praktikách firmy z minulosti mají být zveřejněny během dalších dvou měsíců, připomněla agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 27. března 2003 - čtvrtek