logo itpoint.cz

Za posílání nevyžádané e-mailové pošty hrozí vysoké pokuty

Za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spam, bude autorům hrozit pokuta až deset milionů korun. Navrhuje to ministerstvo informatiky v připravovaném zákoně o regulovaných službách informační společnosti, který by měla v říjnu projednávat vláda. Návrh nevyžádanou inzerci zcela zakazuje, uvedl ministr informatiky Vladimír Mlynář ...

Za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spam, bude autorům hrozit pokuta až deset milionů korun. Navrhuje to ministerstvo informatiky v připravovaném zákoně o regulovaných službách informační společnosti, který by měla v říjnu projednávat vláda. Návrh nevyžádanou inzerci zcela zakazuje, uvedl ministr informatiky Vladimír Mlynář.

Cílem opatření je podle ministra posílit ochranu soukromí občanů. Lidé by tak mohli dostávat reklamní sdělení pouze v případě, že s tím budou výslovně souhlasit.

Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun. V USA to však bylo loni kolem devíti miliard a v Evropě 2,5 miliardy USD. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.

Návrh zákona dále mimo jiné upravuje odpovědnost poskytovatele internetových služeb za obsah informací na internetu. Provider nebude za obsah stránek odpovědný a nebude je tedy muset aktivně monitorovat, ale pokud se dozví o protiprávní povaze obsahu webu, bude mít povinnost stránky znepřístupnit. Zákon rovněž vymezí informační povinnost při nákupu zboží přes internet.

Ministerstvo rovněž přichystalo novelu zákona o elektronickém podpisu, která upřesňuje povinnost státních orgánů přijímat a odesílat elektronicky podepsané datové zprávy prostřednictvím elektronických podatelen. Nově zavádí pojmy kvalifikované časové razítko a elektronické značky, kterou mohou být zprávy označovány bez přímé kontroly fyzické osoby. To je podmínkou například zavedení možnosti získat na pobočkách České pošty ověřené úřední výpisy.

ČTK

Článek ze dne 19. září 2003 - pátek