Za posílání nevyžádané e-mailové pošty hrozí vysoké pokuty

Za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spam, bude autorům hrozit pokuta až deset milionů korun. Navrhuje to ministerstvo informatiky v připravovaném zákoně o regulovaných službách informační společnosti, který by měla v říjnu projednávat vláda. Návrh nevyžádanou inzerci zcela zakazuje, uvedl ministr informatiky Vladimír Mlynář ...

Za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spam, bude autorům hrozit pokuta až deset milionů korun. Navrhuje to ministerstvo informatiky v připravovaném zákoně o regulovaných službách informační společnosti, který by měla v říjnu projednávat vláda. Návrh nevyžádanou inzerci zcela zakazuje, uvedl ministr informatiky Vladimír Mlynář.

Cílem opatření je podle ministra posílit ochranu soukromí občanů. Lidé by tak mohli dostávat reklamní sdělení pouze v případě, že s tím budou výslovně souhlasit.

Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun. V USA to však bylo loni kolem devíti miliard a v Evropě 2,5 miliardy USD. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.

Návrh zákona dále mimo jiné upravuje odpovědnost poskytovatele internetových služeb za obsah informací na internetu. Provider nebude za obsah stránek odpovědný a nebude je tedy muset aktivně monitorovat, ale pokud se dozví o protiprávní povaze obsahu webu, bude mít povinnost stránky znepřístupnit. Zákon rovněž vymezí informační povinnost při nákupu zboží přes internet.

Ministerstvo rovněž přichystalo novelu zákona o elektronickém podpisu, která upřesňuje povinnost státních orgánů přijímat a odesílat elektronicky podepsané datové zprávy prostřednictvím elektronických podatelen. Nově zavádí pojmy kvalifikované časové razítko a elektronické značky, kterou mohou být zprávy označovány bez přímé kontroly fyzické osoby. To je podmínkou například zavedení možnosti získat na pobočkách České pošty ověřené úřední výpisy.

ČTK

Článek ze dne 19. září 2003 - pátek

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...