Zabezpečte svůj počítač dřív, než se poprvé připojíte k internetu

Pokud se právě chystáte pořídit si nový počítač a nebo doufáte, že vám ho někdo nadělí pod stromeček, pak je tato zpráva určená právě vám. Poskytne vám několik dobrých rad, jak se chránit před nebezpečím, které na nové majitele počítačů číhá na internetu. Stačí pár jednoduchých opatření, a váš počítač se stane odolnější proti virům, červům, trojským koním a dalším hrozbám přicházejícím z internetu.

Nebezpečí číhající na internetu můžete omezit ve třech jednoduchých krocích.

Pokud se právě chystáte pořídit si nový počítač a nebo doufáte, že vám ho někdo nadělí pod stromeček, pak je tato zpráva určená právě vám. Poskytne vám několik dobrých rad, jak se chránit před nebezpečím, které na nové majitele počítačů číhá na internetu. Stačí pár jednoduchých opatření, a váš počítač se stane odolnější proti virům, červům, trojským koním a dalším hrozbám přicházejícím z internetu.

Proč myslet na bezpečnost už při vybalení nového počítače z krabice ? Protože právě nový počítač ještě není vybaven žádnou ochranou proti zhoubným kódům a neoprávněnému přístupu. Nemá nainstalovaný, nakonfigurovaný a spuštěný firewall, neobsahuje nejnovější opravy a aktualizace dostupné přes Windows Update a také anti-virový program. V případě, že je nainstalován, nejspíš nebude obsahovat nejnovější databázi virů.

Jestliže je váš nový počítač vybaven operačním systémem Microsoft Windows XP, máme pro vás dobrou zprávu – tento produkt obsahuje funkce, které vám pomohou chránit se před nebezpečným obsahem na internetu.

Druhou dobrou zprávou je, že tyto funkce je možné začít používat okamžitě – jakmile počítač poprvé zapnete do zásuvky. Windows XP v prvé řadě obsahují svůj vlastní vestavěný firewall, který lze velice snadno uvést v činnost. Zapnete-li si tento firewall dřív, než se poprvé připojíte k internetu, výrazně snížíte riziko nežádoucího průniku do vašeho počítače. Firewall vám poskytne základní ochranu po dobu, co si budete z internetu stahovat novou verzi anti-virového programu a nejnovější aktualizace operačního systému Windows.

"Protože případy útoků hackerů se množí, vyžadují zákazníci lepší ochranu," uvedl Tomáš Koška, Business Group Manager Information Worker & Windows Client, Microsoft ČR a SR. "V dalších verzích našich operačních systémů počítáme s tím, že firewall bude funkční automaticky po instalaci systému. V případě Windows XP pak bude toto vyřešeno příštím opravným balíčkem. Protože však pasivní ochrana nestačí, snažíme se současně vzdělávat své zákazníky v otázkách zabezpečení domácích počítačů."

Uvést interní firewall Windows XP do chodu je jednoduché :

  • klepněte na tlačítko Start a poté klepněte na položku Ovládací panely
  • klepněte na položku Připojení k síti a internetu
  • klepněte na položku Síťová připojení
  • vyberte připojení, které chcete chránit, a poté klepněte na odkaz Upravit nastavení tohoto připojení
  • na kartě Upřesnit zaškrtněte políčko Chránit počítač a síť omezením nebo zabráněním přístupu k tomuto počítači z internetu
  • klepněte na tlačítko OK

Jakmile takto uvedete v činnost firewall, doporučujeme vám připojit se k internetu a stáhnout si poslední aktualizace vašeho anti-virového programu a Windows.

Aktualizace systému Windows najdete na stránce http://www.windowsupdate.com.

Pokud se chcete dozvědět více informací o tom, jak se chránit před nebezpečím, které na vás číhá na internetu, navštivte stránku http://www.microsoft.com/cze/security/protect.

Na této stránce najdete mnoho užitečných rad pro běžné uživatele PC jak snížit riziko zamoření počítače viry a chránit se před útoky záškodníků. Najdete zde také návod, jak provést zabezpečení krok za krokem.

Uživatelé systému Windows XP mohou navíc využít možnosti automatické aktualizace systému pomocí Windows Update.

Microsoft

Článek ze dne 30. prosince 2003 - úterý

Zbrusu nová vzdálená správa pro Linux
Aktuální články

Moderní trendy a zapojení ICT technologi...

Ještě dokonalejší vzdálená správa koncov...

Benefice ArtForum ICZ pomáhá projektu Mů...

V INVENTI pracuje 25 procent žen - dvojn...

SAS Visual Analytics v cloudu za zvýhodn...

Prestižní evropská cena za rozvoj cloudo...

RAD Studio 10.2 s podporou Linuxu

Digitalizace a Průmysl 4.0 v praxi

ČTÚ vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3,7 ...

Jak zvýšit efektivitu provozu datového c...

Spolehlivá ochrana a ukládání dat pro po...

SUSE Linux Enterprise Server pro KunLun ...

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...