logo itpoint.cz

Zahraniční investoři hledají české inženýry

Dosud k nám přicházeli investoři hledající nejprve levné, později kvalifikované pracovníky. Ke změně trendu přispěl letošní program investičních pobídek pro technologická centra a střediska strategických služeb. Jako jeden z prvních na program zareagoval americký Honeywell, který vybuduje své globální vývojové centrum v Brně, své projekty zahájily i firma Matsushita, Rieter a Symbol Technologies ...

Místo montážních hal s dělníky u pásů jsou letos cílem řady zahraničních investorů vývojová centra s inženýry. V České republice se tak začínají vytvářet střediska, která budou řídit vývoj firem v zahraničí. Píší to pondělní Hospodářské noviny.

Dosud do republiky přicházeli investoři hledající nejprve levné, později kvalifikované pracovníky. Ke změně trendu přispěl letošní program investičních pobídek pro technologická centra a střediska strategických služeb.

Tento nový trend je už letos patrný, určité sektory tak budou řízeny z Česka. Zatím jsou centra orientovaná buď na střední Evropu nebo země Unie, řekl HN ředitel agentury CzechInvest Martin Jahn.

O pobídky pro technologická centra má podle deníku zájem čtrnáct světových společností.

Jako jeden z prvních na program zareagoval americký Honeywell, který vybuduje své globální vývojové centrum v Brně, a to v budově opuštěné firmou Flextronics. Své projekty zahájily i firma Matsushita, Rieter a Symbol Technologies, s devíti dalšími investory Czechinvest jedná. Udržet mozky v zemi má i vývojové centrum firmy Logica CMG, jejíž technologie umožňují posílat polovinu SMS na světě.

I přesto může být v budoucnu v zemi nedostatek odborníků. Pokud bude příliv sofistikovaných investic pokračovat jako dosud, že tři až pět let by odborníci mohli chybět. Chceme sem proto lákat lidi z Ukrajiny, Běloruska, Bulharska a dalších zemí, citují HN Jahna.

Mezi středoevropskými zeměmi je Česko v čele v objemu zahraničních investic na obyvatele a má nejvíc technologických center. V investicích do center služeb se o první místo dělí s Maďarskem, dodávají.

ČTK

Článek ze dne 3. června 2003 - úterý