logo itpoint.cz

Zisk Českého Telecomu do září klesl na osmileté minimum

Český Telecom vykázal od ledna do září meziroční pokles zisku o šest procent na 3,7 miliardy korun. Profit firmy je tak nejnižší za posledních osm let, tedy od roku 1996. Výnosy poklesly o pět procent na 37,5 miliardy korun. Zatímco zisk Telecomu překonal očekávání analytiků, kteří odhadovali propad v průměru kolem 15 procent, výnosy skončily dva procentní body pod jejich odhady.

Český Telecom vykázal od ledna do září meziroční pokles zisku o šest procent na 3,7 miliardy korun. Profit firmy je tak nejnižší za posledních osm let, tedy od roku 1996. Výnosy poklesly o pět procent na 37,5 miliardy korun. Konsolidované výsledky podle mezinárodních standardů firma oznámila v tiskové zprávě. 
Zatímco zisk Telecomu překonal očekávání analytiků, kteří odhadovali propad v průměru kolem 15 procent, výnosy skončily dva procentní body pod jejich odhady.

"V průběhu prvních tří čtvrtletí jsme se zaměřili na zachování úrovně výnosů z tradičních služeb a zároveň jsme vyvinuli značné úsilí v růstových oblastech, jakými jsou datové a internetové služby," uvedl generální ředitel Gabriel Berdár. Doplnil, že v současnosti nejsou na trhu výrazné růstové možnosti, a proto se firma zaměří na zvyšování provozní efektivity a využití synergických efektů s dceřiným Eurotelem. Se zvyšováním efektivity bude souviset 1,5letý transformační program, který chce firma oznámit v listopadu.

Firma zvýšila výnosy z datových a souvisejících služeb o 16 procent na 6,1 miliardy Kč, naopak konkurence mobilních operátorů stlačila výnosy z hovorného a paušálu za telefon o 15 procent na 15,7 miliardy korun.

Dceřiná firma Eurotel, ve které má Telecom 51procentní podíl, přispěla do konsolidovaných výnosů společnosti 10,2 miliardy Kč. Telecom by měl koncem listopadu získat v mobilním operátoru s více než čtyřmi miliony zákazníky 100 procent.

Výsledky Telecomu byly podle analytika Atlantik FT Tomáše Gaťka spíše negativní. "Zisk byl sice lepší, než se čekalo, nicméně byl ovlivněn z velké části daňovým štítem díky výplatě dividend Telecomu a Eurotelu," vysvětlil. Na tržbách se naopak negativně projevilo nižší tempo růstu datových služeb. "Výsledky potvrdily, že akvizice Eurotelu je pro další pozitivní vývoj konsolidovaných výsledků klíčová," uzavřel.

V celkovém objemu provozu hrál významnou roli vytáčený přístup na internet, který dosáhl 53 procent z celkových 8,3 miliardy minut, ale na výnosech z hovorného se podílel zhruba pětinou. Firma měla koncem září přes 10.000 uživatelů rychlého připojení ADSL. Ti dohromady zaplatili 70 milionů korun, což přispělo k růstu výnosů z internetových služeb o 40 procent na 426 milionů Kč.

Počet pevných linek Telecomu meziročně mírně poklesl o dvě procenta na 3,6 milionu. Znamená to 35 linek na 100 obyvatel, zatímco vybavenost mobilními telefony se blíží 90 procentům.

Konsolidované provozní náklady zůstaly na loňské úrovni 19,3 miliardy korun, a to zejména kvůli regulatorním opatřením u propojování s ostatními operátory. Konsolidované personální náklady se v prvních třech čtvrtletích ustálily na 5,6 miliardy Kč. Počet zaměstnanců Telecomu klesl o desetinu na 12.610 lidí.

Firma si udržela vysoký podíl provozního zisku EBITDA na výnosech na úrovni 49 procent, což je nad průměrem odvětví. Do konce roku by marže neměla klesnout pod 40 procent. Konsolidované investice klesly o 39 procent na 4,2 miliardy korun a v příštím roce by se měly pohybovat zhruba ve stejné rovině, nebo ještě klesnout. Investice se mají podle Berdára pohybovat pod 15 procenty výnosů. Kvůli snížení investic firma v září disponovala hotovostí 9,6 miliardy Kč, což je o 16 procent více než loni.

Telecom je z 51 procent vlastněn státem. Dalších 27 procent akcií drží konsorcium TelSource, jež v září oznámilo, že podíl prodá.

ČTK

Článek ze dne 31. října 2003 - pátek