logo itpoint.cz

Zvýšení DPH u internetu a hovorů operátoři asi promítnou do cen

Zvýšení sazby DPH z pěti na 22 procent u telekomunikačních služeb a připojení k internetu, které dnes schválila sněmovna, promítnou zřejmě operátoři z větší části nebo zcela do koncových cen. Změna daně může krátkodobě znamenat pokles využití služeb a tedy i tržeb operátorů, vyplývá z vyjádření firem a ekonomů.

Zvýšení sazby DPH z pěti na 22 procent u telekomunikačních služeb a připojení k internetu, které dnes schválila sněmovna, promítnou zřejmě operátoři z větší části nebo zcela do koncových cen. Změna daně může krátkodobě znamenat pokles využití služeb a tedy i tržeb operátorů, vyplývá z vyjádření firem a ekonomů.

Podle analytika Atlantik finanční trhy Tomáše Gaťka bude výsledný efekt zvýšení cen na tržby operátorů záviset na elasticitě cen telekomunikačních služeb a internetu. Zvýšení cen by mohlo například u mobilních telefonů znamenat přesun uživatelů předplacených karet k levnějším tarifům.

U fixních linek ekonomové předpokládají zvýšený přesun firem k paušálním tarifům, které umožní určitý objem provozu v rámci fixní měsíční částky. Část domácností bude hledat způsoby, jak svoje telefonní účty nezvyšovat změnami tarifů, operátorů, délky volání nebo času uskutečnění hovoru. Zvýšení se více dotkne domácností, protože firmy mohou uplatnit odpočet DPH.

Úplné promítnutí zvýšené sazby daně do koncových cen již před časem oznámil Český Mobil. Podle mluvčí T-Mobile Martiny Kemrové je naprosto přirozené, že se zvýšení DPH promítne do koncových cen služeb. "V tomto okamžiku je však otázka na rozsah zmíněného kroku předčasná," dodala.

Český Telecom podle mluvčího Vladana Crhy v současné době dopad zvýšení DPH hodnotí. "Řešíme to s Českým telekomunikačním úřadem, který je regulátorem některých našich cen," uvedl. Firma se podle něj bude v příštím roce snažit přijít s takovou nabídkou, která by zákazníkům alespoň částečně kompenzovala nepříjemný dopad 17procentního zvýšení DPH.

Celkem je v České republice kolem devíti milionů uživatelů mobilních telefonů a 3,6 milionu pevných telefonních linek. Na internet se každý měsíc připojuje přes dva miliony Čechů.


Sněmovna přehlasovala Klausovo veto

Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto zákona o dani z přidané hodnoty. Schválení zákona je klíčovým krokem nejen pro přijetí státního rozpočtu na příští rok, ale i pro celou vládní reformu veřejných financí.  Zákon počítá s tím, že od ledna budou lidé více platit za telefon a internet, dražší budou také služby právníků a daňových a účetních poradců. Jen v příštím roce by měl stát změnami v zákoně získat 13,2 miliardy korun. Další zhruba 4,1 miliardy získají kraje a obce.

Od příštího roku podraží řada výrobků a služeb. Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto zákona o dani z přidané hodnoty. Schválení zákona je klíčovým krokem nejen pro přijetí státního rozpočtu na příští rok, ale i pro celou vládní reformu veřejných financí. Zákon počítá s tím, že od ledna budou lidé více platit za telefon a internet, dražší budou také služby právníků a daňových a účetních poradců. Jen v příštím roce by měl stát změnami v zákoně získat 13,2 miliardy korun. Další zhruba 4,1 miliardy získají kraje a obce.

Na základě dnes schváleného zákona se zvýší i ceny za pronájem nemovitostí nebo automobilů a služby realitních kanceláří. Více si firmy připlatí za bezpečnostní agentury, dražší budou i služby soukromých detektivů. Chalupáři asi příliš nepřivítají zdražení nátěrových barev a laků. Kvůli růstu sazby u dřevěných pilin se zvýší i daň na dřevotřísky, což by mohlo prodražit některý nábytek. Chovatelé malých zvířat asi budou mít dražší vystýlky terárií.

Některé firmy však zvýšení daní možná částečně uhradí samy za cenu nižších zisků a zdražení výrobků nebo služeb by tak bylo menší. Příkladem jsou podle Hampla mobilní operátoři. "Konkurence je zde velmi silná a firmy stále bojují o podíl na trhu," vysvětlil.

Nájemné je od DPH obecně osvobozeno. Této dani může nájem podléhat pouze v případě, že se nájemce a pronajímatel dohodnou, prostory budou sloužit k podnikání a pronajímatel je plátce DPH.

Přesuny zboží a služeb ze snížené do základní sazby DPH

Od 1.1. 2004 podraží

Zboží

Služby

Od května 2004 by měly zdražit další, takzvané komunální služby

Ve snížené pětiprocentní sazbě nadále zůstávají

Zboží

Služby

ČTK

Článek ze dne 24. září 2003 - středa