logo itpoint.cz

A mám to zadarmo - nové telefonní tarify Volno a Víkend

Ono to zase tak úplně zadarmo není, ale s tím už spotřebitel asi tak trochu počítá. Nejméně od dob výroku "nechci slevu zadarmo" od klasiků českého humoru Šimka a Grossmanna. Vzato z pohledu uživatele jde ale o docela průlomovou záležitost. Nicméně tento článek by se dal také parafrázovat "Co v tiskové zprávě nebylo ?"

Ono to zase tak úplně zadarmo není, ale s tím už spotřebitel asi tak trochu počítá. Nejméně od dob výroku "nechci slevu zadarmo" od klasiků českého humoru Šimka a Grossmanna. Vzato z pohledu uživatele jde ale o docela průlomovou záležitost. Základní informace najdete v oficiální tiskové zprávě, já se zaměřím na detaily, které tam nebyly.

Jen pro zopakování, od dnešní půlnoci (a to skutečně, Český Telecom zavedl současně na své lince 800123456 nonstop provoz 24 hodin denně) můžete buď kompletně přejít na telefonní tarif Telefon Víkend (zde jsou zdarma hovory na všechny pevné linky v ČR po 48 hodin sobot a nedělí, o svátcích nebyla na tiskové konferenci řeč) nebo Telefon Volno, pro který platí co pro T-Víkend a navíc ještě máte zdarma hovory i mimo špičku (tedy od 19:00 do 07:00) v pracovních dnech, opět na pevné linky.

Týká se to jak místních tak dálkových hovorů. U těchto tarifů není třeba hledat ostatní platné minutové sazby, jsou shodné se starším tarifem Telefon 120. Radosti bezplatných hovorů si můžete užívat i pomocí stejnojmenných nadstavbových balíčků. Zde je první problém. Tyto tarify (a balíčky) jsou pouze pro domácnosti. Balíčky si dále můžete pořídit jen k tarifům řady Telefon, ISDN, Internet a Universal. Pokud tedy máte Home Standart a Mini, musíte volky-nevolky přejít alespoň na Telefon70.

Ačkoliv se své zákazníky snaží Telecom přesvědčovat, že Telefon 70 je vlastně lepší a dokonalejší Home Standart, můj názor to není. A patrně i podstatné většiny domácností. Jinak by údajně výhodnější tarify řady Telefon nevyužívalo vlastně jen cca 800 tis. účastníků z asi 3.5 milionu. Minimálně svůj kredit můžete využít svobodněji u Home Standart a nikoliv dělit ho mezi špičku a sedlo. A pokud nepotřebujete dálkové hovory, s H-Standart provoláváte kredit déle. Zhruba o 20 Kč. Naštěstí u minutových sazeb je shoda. S vyjímkou 5 % rozdílu u položky dálkové/špička v neprospěch H-Standart. Pro tuto kategorii hovorů ale existují výhodnější nabídky alternativních operátorů.

Velmi mne však pobavilo na webu Telecomu (ZDE), že Telefon 70 má "volné minuty na více typů volání než hovorový kredit u Home Standard".

Pro srovnání :

Přísně vzato, je to pravda. U Telefonu70 je více položek. S H-Standart si zavoláte navíc jen do zahraničí, a ještě dráže. Zpět ale k Volno a Víkend. Již jsem chtěl oba názvy spojit jako Volný Víkend, když jsem si uvědomil, že toto slovíčko si již u nás propachtovala česká dcera rakouského Telecomu.

Doba bezplatného hovoru je omezena na 30 minut, pak je hovor běžně účtován. Pokud jde o vztah bezplatných hovorů k volnému minutovému kreditu (jsme u tarifů řady Telefon, kde ani jiný není), tak ten se čerpá jako první. Je dobré na to nezapomínat při zvažování pořízení těchto balíčků k tarifu Telefon 70-240.

U balíčku Volno tak vlastně přicházíte o minuty mimo špičku. U balíčku Víkend fakticky také, pokud vaše první hovory v účtovaném období připadnou právě na sobotu či neděli. Limit 30 minut bezplatného hovoru, na jehož naplnění nebo přibližování nejste nijak upozorněni, byl prý zvolen, aby lidé vůbec pokládali sluchátka.

Můj dojem je spíše snaha zamezit využití pro připojení k internetu. Pamatujete ? Když začínalo před několika lety vytáčené připojení k internetu na zvláštní čísla 0-971, někteří ISP ještě dlouho ponechávali v platnosti i běžná, obvykle pražská čísla. Většinou pro ty šťastnější, připojené na nejstarší reléové ústředny, kde nefungovalo časové zpoplatnění místních hovorů. Myslím, že se tato možnost opět otevírá. Zatímco internetová čísla 971 nesmějí sloužit k přenosu hlasu, u běžných čísel tomu tak pochopitelně není.

Sice musíte své spojení obnovovat každých 30 nebo pro jistotu každých 29 minut, ale to by mohla být jen malá vada na kráse. Jistě se najde šikovný autor vhodného freeware prográmku, který by toto zajistil. I pro ISP, zejména je-li současně alternativním operátorem, bude výhodnější inkasovat vyšší částku za termínování běžného hovoru, než mnohem méně za internetové připojení.

Protože se k alternativním operátorům připojují přímo prakticky jen větší podniky, nehrozí Telecomu díky omezení na nešpičkové období ani velký únik financí za termínování hovorů v jejich cizích sítích. Dovedu si ale také představit vhodné aplikace, kdy bude třeba balíček Volno využit pro automatické posílání mnoha faxů nebo stahování dat v mimošpičkové době. Stačí si jen zajistit "bytovou" linku.

Když jsem dával dohromady následující srovnání, zjistil jsem, že Telecom má na svých stránkách trochu zmatek v cenách s/bez DPH. Ne, že by se nedalo někde najít, o kterou cenu jde, ale občas v popisech se v závorkách nachází jen lakonické "bez DPH" a jindy asi lepší údaj "s DPH XY Kč". Běžnou domácnost, tipuji, cena bez DPH jen zmate a ztíží jí srovnávání. To jistě nebylo úmyslem Telecomu …

s DPH Telefon 70 Telefon 120 Telefon 240 Telefon Universal Telefon Universal dialog Telefon Víkend Telefon Volno
(KČ / MĚSÍC) 338.86 398.65 535.5 589.05 589.05

 

 

+VÍKEND 487.86 547.65 684.5 738.05 738.05 479

 

+VOLNO 537.86 597.65 734.5 788.05 788.05

 

529

Abych Telecomu neubližoval, pokud jeho nabídku využijete (zaktivujete) v září a říjnu, můžete si z uváděných měsíčních poplatků s DPH tarifů i balíčků odečíst 50Kč, zatím do konce roku 2004. 

Pak tabulka vypadá takto :

s DPH Telefon 70 Telefon 120 Telefon 240 Telefon Universal Telefon Universal dialog Telefon Víkend Telefon Volno
(KČ / MĚSÍC) 338.86 398.65 535.5 589.05 589.05

 

 

+VÍKEND 437.86 497.65 634.5 688.05 688.05 429

 

+VOLNO 487.86 547.65 684.5 738.05 738.05

 

479

Z tabulky v podstatě vyplývá, že celý tarif T-Volno nebo T-Víkend je vždy levnější, než kombinace příslušného balíčku a jakéhokoliv tarifu Telefon 70-240. Zda i výhodnější, musí každý zvážit sám. Přicházíte totiž o volné minuty ve špičce (u Telefonu Víkend samozřejmě i mimo špičku), které jinak všechny tarify Telefon 70-240 obsahují.

Pokud se tedy zbavíme prvního nadšení, že snad něco dostaneme zadarmo, je zřejmý smysl nových tarifů zabít několik much jednou ranou.

Jednak posílit svou pozici vůči konkurenčním alternativním i mobilním operátorům a jednak donutit své zákazníky, aby za své hovorové potřeby utráceli více u Telecomu. Pravděpodobně to pocítí více operátoři typu Tele2, kteří vždy deklarovali své zaměření na domácnosti. Pro ty ostatní je nadějí jen jasné zaměření této nabídky na domácnostní klientelu, když firemní je z ní zatím vyloučena.

Během měsíce se prý od Telecomu něčeho dočkáme i pro tento segment. Ale i ostatní operátoři mají šanci nových tarifů vhodně využít právě se zmíněným vytáčeným internetem. Jinak se jim bude těžko odpovídat symetrickou konkurenční nabídkou, ke změně cen propojení nedochází. Ceny za termínování hovorů zůstávají u minutových sazeb. Proto by asi každý takový pokus čekal nedávný osud vytáčeného internetu za paušál mimo špičku, který ještě z paměti nevymizel. Vsadím bob proti dolaru, že bude následovat ostrá reakce jiných operátorů na téma dalšího zneužití dominantního postavení Telecomu.

Mobilní operátoři jsou v trochu jiné pozici a nic jim nebrání odpovědět stejnou mincí. Zahraniční operátoři volné hovory o víkendu či v sedle nabízejí. Snaha zvýšit ARPU, neboli výtěžnost na zákazníka je zřejmá z omezení nabídky pro ty nejméně volající. Pokud se ale rodina dohodne, prostě ten, kdo je v pomyslném středu rodinné sítě bude volat bezplatně těm ostatním, co si naopak pořídí Home Mini. A pokud budou opravdu spořiví, využije šikovně i službu Malá konference. Ale nesmí zapomenout na stopky, aby nepřekročil limit 30-ti minut.

Článek ze dne 1. září 2004 - středa