logo itpoint.cz

ADSL může zlevnit, ČTÚ nařídil Telecomu propojit se s první firmou

Cena vysokorychlostního připojení na internet z pevné linky prostřednictvím ADSL by mohla klesnout. ČTÚ minulý týden nařídil Českému Telecomu, aby pro poskytování služby propojil svou síť se sítí společnosti Czech On Line. Firma tak bude moci jako první operátor službu od Telecomu nakupovat za nižší poplatky a bude moci i snížit ceny pro koncové zákazníky. Telecom rozhodnutí nechtěl komentovat ...

Cena vysokorychlostního připojení na internet z pevné linky prostřednictvím ADSL by mohla klesnout. Český telekomunikační úřad minulý týden nařídil Českému Telecomu, aby pro poskytování služby propojil svou síť se sítí společnosti Czech On Line, uvedla mluvčí Czech On Line Stanislava Beyerová. Firma tak bude moci jako první operátor službu od Telecomu nakupovat za nižší poplatky a bude moci i snížit ceny pro koncové zákazníky. Telecom rozhodnutí nechtěl komentovat.

"Pro nás je teď prioritní naše nová nabídka ADSL pro koncové zákazníky, kterou hodláme představit v nejbližších týdnech," uvedl mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha.

Czech On Line zatím nové ceny neoznámila. Další operátor Contactel, který o propojení rovněž požádal, již základní variantu ADSL zlevnil zhruba o 200 korun na 795 Kč měsíčně. V současnosti operátoři nakupují od Telecomu službu za velkoobchodní ceny, které firma stanovila, v případě propojení sítí by ceny mohl regulovat ČTÚ.

Firmy tvrdí, že po uzavření smluv o propojení budou ADSL od Telecomu nakupovat ne za současných minimálně 707 Kč měsíčně, ale jen za 396 korun, které stanovil telekomunikační úřad, tedy o 40 procent levněji. Telecom i další poskytovatel ADSL, firma GTS, ale již upozornili, že k ceně bude nutné připočíst část nákladů na provoz telefonní linky kolem 260 korun. Konečná cena by tak byla jen zhruba o 50 Kč nižší než nyní. Ostatní operátoři to považují za účelovou interpretaci.

Technologie ADSL umožňuje rychlé připojení na internet přes běžnou telefonní linku, kterou lze zároveň používat pro volání. ADSL má nyní v tuzemsku kolem 21.000 zákazníků. Kolem dvou třetin z nich technologii využívá v síti Českého Telecomu. Zbytek se připojuje u jiných operátorů, kteří ADSL od Telecomu kupují na velkoobchodním principu.

ČTK

Článek ze dne 4. května 2004 - úterý