logo itpoint.cz

Alternativní operátoři nesouhlasí s nabídkou služby Internet Expres od Českého Telecomu

Czech On Line jedná s naším dominantním operátorem o oddělení hlasových služeb od hlasových a Contactel chce dokonce požádat ČTÚ o pozastavení nabídky služby. To, že ke službě Internet Expres dosud neexistuje velkoobchodní nabídka, považují alternativní operátoři za zneužití dominantního postavení ze strany Českého Telecomu.

V závislosti na uvedení služby Internet Expres Českého Telecomu, zahájila společnost Czech On Line jednání s o oddělení ADSL od hlasových služeb ve velkoobchodní nabídce.

Podle vyjádření tiskové mluvčí společnosti Český Telecom prezentuje Internet Expres jako datovou službu, ke které si uživatel může libovolně volit tarif za hlasové služby. Tím ukázal, že v praxi lze oddělit nabídku hlasových a datových služeb pro zákazníky. Zákazníci by tak neměli být nadále nuceni odebírat ADSL služby COL spolu s hlasovými službami Telecomu. Pokud Telecom oddělil hlas a data ve své maloobchodní nabídce, nic nebrání tomu, aby je oddělil ve velkoobchodní nabídce.

Czech On Line však považuje za vážné zneužití dominantního postavení ze strany Českého Telecomu fakt, že ke službě Internet Expres neexistuje velkoobchodní nabídka. Firma se proto také se svými námitkami obrací na Český telekomunikační úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle vyjádřšní Contactelu chce společnost podat žádost ČTÚ o pozastavení nabídky služby Internet Expres, neboť se Český Telecom nabídkou služby Internet Expres dopouští porušení telekomunikačního zákona - prodává službu Telefon Universal za cenu pod úrovní nákladů. Zároveň opět zneužívá dominantní postavení a porušuje zákon o ochraně hospodářské soutěže, neboť váže odběr jedné služby na odběr služby jiné.

A jaká je reakce ze strany Českého Telecomu ? "Tato tvrzení jsou bezpředmětná. Vysokorychlostní Internet Expres je pouze atraktivnější než nabídka Contactelu, což však samozřejmě není porušení zákona," reagoval mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Internet Expres nabízí Telecom od 12. května. Zahrnuje širokopásmové internetové připojení ADSL o rychlosti 512/128 kb/s nebo 1024/256 kb/s bez datových limitů společně s hlasovou službou obsahující volné minuty pro volání.

Telefonie

Článek ze dne 20. května 2004 - čtvrtek