logo itpoint.cz

Amálka slouží výzkumu kosmu v ČR

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) uvedl do plného provozu hyperrychlý počítač Amálka, která slouží pro náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice. Systém vznikl propojením 64 výkonných počítačů s procesory Intel® Xeon™.

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) uvedl do plného provozu hyperrychlý počítač Amálka, která slouží pro náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice. Systém, který vznikl propojením 64 výkonných počítačů s procesory Intel® Xeon™, realizovala firma SPRINX Systems a.s.

Výpočetní kapacita počítače Amálka umožňuje vytvořit například třídimenzionální numerický model planety Merkur a studovat jevy, ke kterým dochází během interakce jeho magnetického pole s tokem částic slunečního větru. Studium těchto procesů je užitečnou přípravou pro lety sond k této planetě plánované americkou kosmickou agenturou NASA na rok 2004-2005 a Evropskou kosmickou agenturou ESA na rok 2012.

Počítač Amálka je tak schopen provádět podobné výpočty, jako jiné superpočítače, přestože byl pořízen za zlomek jejich ceny.

"Superpočítač Amálka je jeden z nejvýkonnějších paralelních počítačů v ČR, který byl navíc postaven za relativně nízké náklady. Výsledky našeho ústavu dokazují, že se můžeme dobře srovnávat s podobnými pracovišti v EU a na světě. Naše úspěchy při výzkumu bezesrážkového plazmatu nás těší, stejně jako ocenění, které jsme za práci na tomto problému vloni dostali," říká RNDr. Jan Laštovička, DrSc., ředitel ÚFA AV ČR.

Intel

Článek ze dne 22. dubna 2004 - čtvrtek

Acronis Backup 12.5