logo itpoint.cz

Armáda má prototyp mobilní Věry, konečnou verzi získá letos

Systém, který mimo jiné dokáže bez prozrazení své přítomnosti zjistit práci cizího radiolokátoru, určit jeho typ a zaměřit jej, vyrábí pardubická společnost ERA. Žádný ze států NATO zatím nic takového nepoužívá, a to ani ve svých ozbrojených silách ...

Česká armáda má k dispozici prototyp mobilní verze pasivního sledovacího systému Věra, finální výrobek má mít ještě letos. Nabízí jej také pro potřeby NATO. Řekl to Petr Pavel, velitel specializovaných sil, pod které patří i jednotka pasivních sledovacích systémů. Stacionární verzi systému armáda používá už delší dobu ke sledování leteckého provozu nad Českou republikou. O Věře se v poslední době mluví především v souvislosti s jejím sporným exportem do Číny. "V současnosti slouží jak řízení civilního letového provozu, tak pro informaci vojákům v rámci systému ochrany vzdušného prostoru," řekl Pavel o stacionární podobě Věry. Výsledky jejího pozorování jsou využitelné v rámci aliančního systému NATINADS.

Mobilní systém je montován na automobily. "I tento systém máme, používáme a deklarovali jsme jeho případné vyčlenění pro potřeby NATO," poznamenal velitel. Mobilní systém je však používán jako takzvané "poloprovozní zařízení", protože jde o prototyp. "Je ale plně funkční. Stále jej používáme, protože výroba se protáhla," vysvětlil Pavel. Finální systém, který měla armáda získat už loni, dostane až letos. Vojákům prý stačí jeden.

"Žádný ze států NATO zatím nic takového nepoužívá, a to ani ve svých ozbrojených silách. Proto si myslíme, že zařízení pracující na tomto principu a s těmito parametry máme jediní," poznamenal Pavel. Zdůraznil ale, že v této citlivé oblasti zbrojních technologií jen málokdo zveřejňuje všechny informace.

Systém, který mimo jiné dokáže bez prozrazení své přítomnosti zjistit práci cizího radiolokátoru, určit jeho typ a zaměřit jej, vyrábí pardubická společnost ERA. Společnost Thomas CZ dostala v lednu licenci na vývoz šesti Věr do Číny. Číňané zřejmě požadovali i některé úpravy. Proti vývozu protestovaly USA i někteří čeští politici. Vláda se nyní zřejmě pokusí vývozní licenci zrušit a vývoz zastavit. Lidové noviny dnes napsaly, že o koupi zařízení jednal v česku zástupce Spojených států.

Věra je nástupkyní pasivního systému Tamara, o které se svého času tvrdilo, že jako jediné sledovací zařízení na světě dokáže odhalit i radarem nezjistitelné americké letouny s technologií "stealth". Tamara technicky vycházela ze zařízení 70. a 80. let, Věra je na současné technické úrovni.

ČTK

Článek ze dne 18. května 2004 - úterý