logo itpoint.cz

British Telecom chce zpřístupnit ADSL všem domácnostem

Prakticky plné pokrytí Británie technologií ADSL, která umožňuje velmi rychlé připojení k internetu, slíbila dominantní telekomunikační společnost British Telecom. Do léta 2005 by tak mělo mít možnost rychlého přístupu k internetu 99,6 % britských domácností a podniků od skotské Vrchoviny po dartmoorské vřesoviště ...

Prakticky plné pokrytí Británie technologií ADSL, která umožňuje velmi rychlé připojení k internetu, slíbila dominantní telekomunikační společnost British Telecom. Až dosud firma tvrdila, že rychlé připojení, jež umožňuje například pohodlné stahování písniček či videoklipů, je možné jen v určité vzdálenosti od modernizované ústředny, tedy vlastně jen ve větších sídlech.

Společnost BT po nástupu nového vedení před více než rokem ale přijala strategii, podle níž by jí měl internet vynahradit klesající příjmy z pevných telefonních linek. V první řadě se zaměřila na lukrativní městské aglomerace. V malých obcích daleko od telefonních ústředen si zájemci museli sepisovat listiny čekatelů a BT jich vyžadovala určitý počet, aby o zavedení rychlého přístupu na internet začala uvažovat.

Nyní se rozhodla, že sama začne systematicky ústředny modernizovat, takže by do léta 2005 mělo mít možnost rychlého přístupu na internet 99,6 procenta britských domácností a podniků od skotské Vrchoviny po dartmoorské vřesoviště. Vláda už v roce 2002 vyčlenila šest miliard liber na to, aby do roku 2006 byl rychlý internet v každé škole a ordinaci. Nyní je v Británii asi 3,6 milionu předplatitelů této služby, z nichž asi dva miliony jsou klienty BT.

V České republice se prostřednictvím ADSL k internetu připojuje zhruba 20.000 lidí. Většina z nich využívá služby Českého Telecomu, který tuto technologii zprostředkovává ostatním telekomunikačním operátorům. V současné době Telecom podle vlastních údajů pokrývá 44 procent telefonních linek ve své síti a 12 procent svých ústředen.

Podle statistiky na stránkách sdružení Internet pro všechny se Česká republika spolu se Slovenskem umístila ve využívání rychlého připojení k internetu prostřednictvím ADSL na posledních místech mezi desítkou zemí, které vstupují do Evropské unie.

ČTK

Článek ze dne 29. dubna 2004 - čtvrtek