logo itpoint.cz

Ceny klesají a výkon se zvedá

Cenová hladina u osobních počítačů je na trhu dána a výrazně se mění pouze s posunem kurzu dolaru. Vůči nejlevnějším modelům z minulého roku se cenová hladina posunula asi o 20 procent směrem dolů při zvýšení výkonu. U monitorů se stále více přesouvá zájem od klasických k plochým LCD displejům. Podíl prodeje klasických hlubokých monitorů se snížil z loňských 70 až 80 procent na současných 50 procent.

Ceny osobních počítačů a notebooků ve srovnatelných kategoriích klesly za poslední rok až o pětinu. Jejich výkon je přitom proti loňsku zhruba o pětinu vyšší, sdělili zástupci velkých počítačových firem.

"Cenová hladina u osobních počítačů je na trhu dána a výrazně se mění pouze s posunem kurzu dolaru. Vůči nejlevnějším modelům z minulého roku se cenová hladina posunula asi o 20 procent směrem dolů při zvýšení výkonu," uvedla mluvčí české pobočky Hewlett- Packard Jana Kučerová.

Společnost Hewlett-Packard, která se v tuzemsku v segmentu osobních počítačů zaměřuje převážně na firmy, prodávala na konci loňského roku nejvíce stolních počítačů s procesorem Pentium 4 o rychlosti 2,4 GHz. Letos se nejvíce prodávají PC s čipy o 2,8 až 3,0 GHz. Grafický výkon počítačů v této kategorii se podle Kučerové zvýšil o 30 až 50 procent.

Podle mluvčího tuzemského výrobce počítačů AAC Petra Samce je výrazným trendem zvyšování operační paměti, což urychluje práci s operačním systémem i aplikacemi. Loni bylo nejvíce počítačů vybaveno pamětí o velikosti 256 MB, letos mají čtyři z pěti dvojnásobných 512 MB.

Výrazný skok zaznamenaly i notebooky, které jsou proti loňsku lépe vybavené a mají například běžně zabudované technologie Wi-Fi či Bluetooth. Nejvýkonnější přenosné počítače IBM se loni prodávaly za cenu kolem 120.000 Kč bez DPH, letos cena v této kategorii při současném zvýšení výkonu klesla pod 100.000 korun. V žádané kategorii kolem 40.000 prodávala loni IBM podle mluvčí české pobočky Moniky Pavlíčkové notebooky s procesorem 1,3 GHz a operační pamětí 256 MB, letos stoupla rychlost na 1,5 GHz a paměť se zdvojnásobila na 512 MB.

"U nejlevnějších notebooků došlo k mírnému zvýšení výkonu, ale hlavně k cenovému poklesu o 5000 korun, čímž se řadě zájemců nabízí možnost, zda si místo PC raději nepořídit všestrannější přenosný počítač," uvedla mluvčí AutoContu Lucie Šejnová.

U monitorů se stále více přesouvá zájem od klasických k plochým LCD displejům. Podíl prodeje klasických hlubokých monitorů se snížil z loňských 70 až 80 procent na současných 50 procent. Cena LCD monitorů i přes převis nabídky v průměru o desetinu vzrostla, protože se více prodávají dražší přístroje se 17palcovou obrazovkou proti 15palcovým loni. LCD monitory stejné velikosti lze koupit o deset až 30 procent levněji.

Loni prodali výrobci a distributoři počítačů v ČR přibližně 413.000 nových PC, což je o 4,5 procenta více než v roce 2002. V roce 2003 se za počítače v tuzemsku utratilo 485 milionů dolarů (asi 12 miliard korun).

ČTK

Článek ze dne 21. října 2004 - čtvrtek