logo itpoint.cz

Ceny rychlého internetu letos klesly až o třetinu

Zatímco na začátku letošního roku vyšlo připojení přes ADSL o rychlosti 512 kbit/s na téměř tisícikorunu, nyní se dá pořídit o 300 korun levněji, ale s omezením objemu stahovaných dat. Novinkou jsou nabídky s poloviční rychlostí, které začínají na 550 Kč měsíčně. Připojení k internetu je v současnosti prakticky jedinou růstovou oblastí telekomunikačních firem a vysoká konkurence se snahou o co největší rozšíření bude znamenat další pokles cen.

Ceny rychlého připojení na internet během letošního roku klesly až o třetinu. Zatímco na začátku letošního roku vyšlo připojení přes ADSL o rychlosti 512 kbit/s na téměř tisícikorunu, nyní se dá pořídit o 300 korun levněji, ale s omezením objemu stahovaných dat. Novinkou jsou nabídky s poloviční rychlostí, které začínají na 550 Kč měsíčně. Vyplývá to z informací jednotlivých operátorů.

Podle analytika Patrie Tomáše Gaťka je připojení na internet v současnosti prakticky jedinou růstovou oblastí telekomunikačních firem. Vysoká konkurence a snaha o co největší rozšíření a dostupnost bude znamenat další pokles cen, uvedl.

Snížení cen ADSL umožnilo rozhodnutí ČTÚ z poloviny dubna, které výrazně zredukovalo velkoobchodní ceny, za které ADSL nabízí Český Telecom ostatním operátorům. Podle sazeb za konkurenční ADSL se přitom řídí i kabelové firmy u svého vysokorychlostního internetu. Výrazné oživení trhu pak znamenala nová nabídka Telecomu Internet Expres, ve které začal v květnu prodávat rychlý internet spolu s paušálem za telefon.

Vedle základní rychlosti 512 kbit/s přišli operátoři během roku s pomalejší variantou o poloviční rychlosti, kterou lze získat pod 600 korun měsíčně. Například společnost Tiscali službu nabízí za měsíční paušál 593 korun. Stejně jako u ostatních nabídek ADSL musí uživatel počítat ještě s platbou paušálu za telefonní linku, který začíná na 215 Kč měsíčně.

Největšími konkurenty ADSL jsou kabelové firmy. Ty přišly jednak s levnými variantami o rychlosti 150 až 256 kbit/s, kterou lze například u UPC pořídit za 555 korun měsíčně, ale zároveň s výrazným zvýšením rychlosti základní nabídky za nezměněnou cenu. Základní nabídky tak například u Karnevalu začínají na rychlosti 1000 kbit/s a u UPC dokonce na dvojnásobné hodnotě za cenu mezi 1200 a 1300 Kč.

V druhé polovině roku přišel mobilní operátor Eurotel s rychlým mobilním připojením v síti CDMA, které poskytuje průměrnou rychlost kolem 250 kbit/s. Služba vyjde měsíčně na 1070 korun. Na konci roku pak CDMA začal konkurovat T-Mobile s technologií EDGE se zhruba poloviční rychlostí, které vyjde na 800 Kč měsíčně.

ADSL od Telecomu nyní využívá téměř 100.000 zákazníků proti 14.000 na začátku roku. Kabelový internet má kolem 56.000 uživatelů a CDMA používá přes 20.000 lidí. V tuzemsku je rovněž přes 500 přípojných bodů pro bezdrátové připojení Wi-Fi. Sítě však nejsou příliš komerčně využívány.

ČTK

Článek ze dne 29. prosince 2004 - středa