logo itpoint.cz

Češi na Štědrý den poslali desítky milionů SMS

Tuzemští operátoři odbavili celkem 53,1 milionu zpráv, o 7,3 milionu více než před rokem. Každý občan České republiky jich tak v průměru zaslal zhruba pět, nejvíce přání lidé posílali před obědem a v brzkém odpoledni. Zvýšený zájem byl letos o zasílání obrazových MMS, volání výrazné navýšení nezaznamenalo.

Češi si letos na Štědrý den poslali opět rekordní počet krátkých textových zpráv SMS. Tuzemští operátoři odbavili celkem 53,1 milionu zpráv, o 7,3 milionu více než před rokem. Každý občan České republiky jich tak v průměru zaslal zhruba pět, nejvíce přání lidé posílali před obědem a v brzkém odpoledni. Zvýšený zájem byl letos o zasílání obrazových MMS, volání výrazné navýšení nezaznamenalo. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli mobilní operátoři.

Nejvíce SMS zpráv na Štědrý den odbavila společnost T-Mobile, jejíž zákazníci jich poslali 20,7 milionu, což je o téměř pětinu více než loni. Počet volání zůstal na zhruba stejné úrovni jako minulý rok. "Největší hlasový provoz byl zaznamenán mezi 10:30 až 11:30. Nejvyšší počet hovorů v jednom okamžiku byl však tradičně po večerní nadílce - ve 20:15," uvedla Martina Kemrová z tiskového oddělení firmy.

Výrazný nárůst firma zaznamenala u obrazových MMS zpráv - počet stoupl na 88.000, tedy na 2,5 násobek loňské skutečnosti. "Tématem MMS zpráv odeslaných zákazníky z mobilů byly patrně zážitky ze štědrovečerní nadílky, na rozdíl od textových zpráv jich totiž bylo nejvíce odesláno mezi 19:45 a 20:45," doplnila Kemrová. Zasílání SMS zpráv v síti T-Mobile mělo svoji špičku stejně jako loni mezi 9:45 a 10:45.

Zákazníci společnosti Eurotel poslali 20,2 milionu SMS zpráv, meziročně o sedm procent více. "V čase nejsilnějšího provozu, který nastal dopoledne mezi desátou a jedenáctou hodinou, SMS centra Eurotelu doručila téměř dva miliony SMS, přičemž během nejzatíženější minuty SMS centra doručila až 33.500 zpráv," uvedla mluvčí firmy Diana Dobálová. Firmě stoupl rovněž i počet odbavených MMS zpráv, a to téměř trojnásobně na více než 61.000. Firma podle vlastního vyjádření nezaznamenala žádné technické problémy.

Oskar Mobil v pátek odbavil 12,2 milionu SMS proti loňským 9,5 milionu. "Počet poslaných SMS a MMS byl oproti běžnému provozu o víkendu trojnásobný," uvedl mluvčí Oskara Petr Šindler. V síti firmy si zákazníci nejvíce posílali SMS zprávy před jednou hodinou odpoledne. "Vrchol SMS provozu byl těsně před 13:00, kdy sítí letělo téměř 20.000 SMS za minutu, v loňském roce to v absolutní špičce bylo kolem 15.000 SMS," doplnil mluvčí.

K telefonování však zákazníci mobily nadprůměrně nevyužívali, množství spojených hovorů podle něj kopírovalo běžný víkendový provoz. "Z hlasového provozu a podle odesílaných SMS a MMS je zřejmé, že většina Čechů trávila čas u štědrovečerní večeře a u vánočního stromečku mezi půl pátou a 19:00 hodinou," doplnil.

Celkem 39.000 SMS zpráv, čtyřnásobně více než v běžný den pracovního klidu, poslali zákazníci Českého Telecomu z pevné sítě. Celkem firma na Štědrý den spojila 5,5 milionu telefonních hovorů, což je o 15 procent více než v běžný mimopracovní den. "Pokud by všechny hovory uskutečnil jeden člověk, provolal by 11.505 dní v kuse, což je 31,5 roku nepřetržitého telefonování," uvedl Vlastimil Sršeň z Českého Telecomu. Špička volání byla mezi 10:00 a 11:00.

O čtvrtinu na 800.000 telefonátů firmě vzrostl i počet volání do zahraničí. Nejvíce Češi volali do sousedních zemí na Slovensko, do Německa a Rakouska. První mimoevropskou zemí byly Spojené státy na šestém místě, následované Velkou Británií.

Mobilní operátoři mají v České republice více než deset milionů registrovaných zákazníků. Největším operátorem je Eurotel se zhruba 4,4 miliony zákazníky ke konci září. T-Mobile měl ke Štědrému dni čtyři miliony zákazníků.

ČTK

Článek ze dne 27. prosince 2004 - pondělí

Půjčka online přes internet, půjčky do 15 000 Kč ihned na účet
Čeká Vás operace? Víte co urychlí hojení?
Už 27 242 Čechů překonalo revmatismus Stačilo každé ráno používat tohle