logo itpoint.cz

Češi na Štědrý den poslali desítky milionů SMS

Tuzemští operátoři odbavili celkem 53,1 milionu zpráv, o 7,3 milionu více než před rokem. Každý občan České republiky jich tak v průměru zaslal zhruba pět, nejvíce přání lidé posílali před obědem a v brzkém odpoledni. Zvýšený zájem byl letos o zasílání obrazových MMS, volání výrazné navýšení nezaznamenalo.

Češi si letos na Štědrý den poslali opět rekordní počet krátkých textových zpráv SMS. Tuzemští operátoři odbavili celkem 53,1 milionu zpráv, o 7,3 milionu více než před rokem. Každý občan České republiky jich tak v průměru zaslal zhruba pět, nejvíce přání lidé posílali před obědem a v brzkém odpoledni. Zvýšený zájem byl letos o zasílání obrazových MMS, volání výrazné navýšení nezaznamenalo. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli mobilní operátoři.

Nejvíce SMS zpráv na Štědrý den odbavila společnost T-Mobile, jejíž zákazníci jich poslali 20,7 milionu, což je o téměř pětinu více než loni. Počet volání zůstal na zhruba stejné úrovni jako minulý rok. "Největší hlasový provoz byl zaznamenán mezi 10:30 až 11:30. Nejvyšší počet hovorů v jednom okamžiku byl však tradičně po večerní nadílce - ve 20:15," uvedla Martina Kemrová z tiskového oddělení firmy.

Výrazný nárůst firma zaznamenala u obrazových MMS zpráv - počet stoupl na 88.000, tedy na 2,5 násobek loňské skutečnosti. "Tématem MMS zpráv odeslaných zákazníky z mobilů byly patrně zážitky ze štědrovečerní nadílky, na rozdíl od textových zpráv jich totiž bylo nejvíce odesláno mezi 19:45 a 20:45," doplnila Kemrová. Zasílání SMS zpráv v síti T-Mobile mělo svoji špičku stejně jako loni mezi 9:45 a 10:45.

Zákazníci společnosti Eurotel poslali 20,2 milionu SMS zpráv, meziročně o sedm procent více. "V čase nejsilnějšího provozu, který nastal dopoledne mezi desátou a jedenáctou hodinou, SMS centra Eurotelu doručila téměř dva miliony SMS, přičemž během nejzatíženější minuty SMS centra doručila až 33.500 zpráv," uvedla mluvčí firmy Diana Dobálová. Firmě stoupl rovněž i počet odbavených MMS zpráv, a to téměř trojnásobně na více než 61.000. Firma podle vlastního vyjádření nezaznamenala žádné technické problémy.

Oskar Mobil v pátek odbavil 12,2 milionu SMS proti loňským 9,5 milionu. "Počet poslaných SMS a MMS byl oproti běžnému provozu o víkendu trojnásobný," uvedl mluvčí Oskara Petr Šindler. V síti firmy si zákazníci nejvíce posílali SMS zprávy před jednou hodinou odpoledne. "Vrchol SMS provozu byl těsně před 13:00, kdy sítí letělo téměř 20.000 SMS za minutu, v loňském roce to v absolutní špičce bylo kolem 15.000 SMS," doplnil mluvčí.

K telefonování však zákazníci mobily nadprůměrně nevyužívali, množství spojených hovorů podle něj kopírovalo běžný víkendový provoz. "Z hlasového provozu a podle odesílaných SMS a MMS je zřejmé, že většina Čechů trávila čas u štědrovečerní večeře a u vánočního stromečku mezi půl pátou a 19:00 hodinou," doplnil.

Celkem 39.000 SMS zpráv, čtyřnásobně více než v běžný den pracovního klidu, poslali zákazníci Českého Telecomu z pevné sítě. Celkem firma na Štědrý den spojila 5,5 milionu telefonních hovorů, což je o 15 procent více než v běžný mimopracovní den. "Pokud by všechny hovory uskutečnil jeden člověk, provolal by 11.505 dní v kuse, což je 31,5 roku nepřetržitého telefonování," uvedl Vlastimil Sršeň z Českého Telecomu. Špička volání byla mezi 10:00 a 11:00.

O čtvrtinu na 800.000 telefonátů firmě vzrostl i počet volání do zahraničí. Nejvíce Češi volali do sousedních zemí na Slovensko, do Německa a Rakouska. První mimoevropskou zemí byly Spojené státy na šestém místě, následované Velkou Británií.

Mobilní operátoři mají v České republice více než deset milionů registrovaných zákazníků. Největším operátorem je Eurotel se zhruba 4,4 miliony zákazníky ke konci září. T-Mobile měl ke Štědrému dni čtyři miliony zákazníků.

ČTK

Článek ze dne 27. prosince 2004 - pondělí