logo itpoint.cz

Češi začínají krádeže softwaru považovat za zločin

Až o polovinu stoupl meziročně počet prodaných licencí programu AuditPro, který detekuje pro management softwarovou čistotu firmy. Softwarové pirátství je podle mladoboleslavské technologické společnosti truconneXion na ústupu. Česko se navíc pokouší prosadit ochranu duševního vlastnictví do školních osnov.

Až o polovinu stoupl meziročně počet prodaných licencí programu AuditPro, který detekuje pro management softwarovou čistotu firmy. Softwarové pirátství je podle mladoboleslavské technologické společnosti truconneXion na ústupu. Česko se navíc pokouší prosadit ochranu duševního vlastnictví do školních osnov.

Pro Čechy začíná být softwarové pirátství stále větší výzvou k boji. Mladoboleslavská technologická společnost truconneXion za loňský rok prodala více než 60 tisíc licencí programu AuditPro, nástroje pro evidenci licencí a správu softwaru instalovaného na počítačích. Meziročně tak vedení firmy zaznamenalo více než padesátiprocentní nárůst poptávky - a to jak ze strany státní, tak komerční sféry.

"Příčin pozvolné změny klimatu může být několik. Češi se začali v tomto směru kultivovat a svojí roli sehrál i mediální zájem o zásahy takzvané softwarové policie v poslední době. Máme ale stále co dohánět. Například na Slovensku zařazují ochranu duševního vlastnictví - a tím i boj proti softwarové kriminalitě - do systému vzdělávání. Potěšilo nás, že za výukový standard byl zvolen právě český systém AuditPro," řekl spolumajitel technologické společnosti truconneXion Robert Kleiner. Zájem o softwarový management podle jeho slov nadále stoupá. Mezi typické komerční uživatele systému AuditPro patří zejména firmy s padesáti až 300 počítači.

O podobný výsledek se snaží i nově vzniklá iniciativa Právo na straně myšlenky (www.myslenka.cz). Iniciativa je v jednání s českým ministerstvem školství a snaží se prosadit ochranu duševního vlastnictví do studijních osnov - napříč vzdělávacím systémem, tedy od základních, přes střední a vysoké školy. "Každý ví, že ukrást auto je trestný čin. Chceme, aby si taky každý uvědomoval, že stejně tak je trestným činem nelegálně rozmnožovat či užívat software, hudbu, nebo film," uvedla na webu iniciativy její mluvčí Karla Kačerová.

Klesající trend počítačového pirátství potvrzuje i studie analytické společnosti IDC pro sdružení výrobců software BSA. "Česko má za rok 2003 nejnižší míru pirátství na nově pořízených počítačích v regionu. V druhé polovině devadesátých let klesla míra užívání nelegálního softwaru z 63 na 40 procent. Dalším snížením míry pirátství o 10 procentních bodů by do roku 2006 bylo možné dosáhnout ještě rychlejšího růstu ekonomiky. Například zvýšit daňové výnosy o 55 milionů dolarů, vytvořit více než 2,5 tisíce nových pracovních příležitostí a zrychlit plánovaný růst IT sektoru ze 47 na 57 procent," uvádí studie IDC.

Podle Kleinera není softwarové vždy pirátství doprovázeno zlým úmyslem. "Prudký nárůst prodeje licencí AuditPro ukazuje zájem firem vypořádat se jednou provždy se softwarovým pirátstvím, které má velmi často podobu spíše nevědomosti než "pirátských úmyslů". Trestní právo v Česku postihuje za porušování práv autora konkrétního viníka - u firem je první na řadě management následovaný administrátory počítačové sítě. Přitom je tak snadné možným problémům předcházet. Za 200 korunovou investici na každý počítač ročně získá management firmy jistotu, že dobré jméno firmy poškozeno nebude," shrnul šéf truconneXionu Robert Kleiner.

AuditPro

Článek ze dne 31. března 2004 - středa