logo itpoint.cz

Česká pošta od února podraží

Česká pošta zvýší ceny svých základních služeb od února příštího roku. Nejvíce podraží poštovní poukázky, kde může být rozdíl v ceně až 14 korun, poslání pohledu či dopisu vyjde na 7,50 Kč, tedy o korunu dráž, než dosud. Podle odborníků zdražení zvýší poště tržby i čistý zisk.

Česká pošta zvýší ceny svých základních služeb od února příštího roku. Nejvíce podraží poštovní poukázky, kde může být rozdíl v ceně až 14 korun, poslání pohledu či dopisu vyjde na 7,50 Kč, tedy o korunu dráž, než dosud. Sdělil to mluvčí pošty Ladislav Vančura.

Podle odborníků zdražení zvýší poště tržby i čistý zisk. "Poptávka po tomto druhu služeb je cenově značně neelastická, změna ceny nevede k výrazné změně poptávky," řekl analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Pošta loni vykázala čistý zisk 700 milionů korun proti 392 milionům v roce 2002.

Pošta zvýšení cen odůvodnila růstem nákladů na pohonné hmoty, energie i vyšší DPH od posledního zdražení v září 2002. Za zvýšením cen stojí podle Vančury i vyšší požadavky na kvalitu univerzálních poštovních služeb po vstupu země do EU. Mluvčí připustil, že zdražení ovlivní rozpočty firem a domácností, ale nebude mít podle něj dramatický dopad.

"Dosavadní nízké ceny jsou umožněny zejména nízkou hladinou mezd v ČR a v České poště zejména," uvedl Vančura s tím, že prostředky získané nynějším zvýšením cen přesto nebudou určeny pro nárůst mezd zaměstnanců, ale především pro obnovu a rozvoj firmy.

Objem posílaných dopisů podle mluvčí ministerstva informatiky Kláry Volné mírně klesá kvůli konkurenci elektronické pošty a internetu. Česká pošta proto hledá nové možnosti jak udržet svůj zisk a zůstat nezávislou na státním rozpočtu. Ve spolupráci s ministerstvem například připravuje vydávání úředních výpisů na pobočkách nebo požádala o akreditaci k vydávání elektronických podpisů.

Státní podnik Česká pošta provozuje 3400 poboček a zaměstnává přibližně 39000 lidí. V příštím roce hodlá propustit zhruba 500 zaměstnanců. Firma by se měla změnit na akciovou společnost ve vlastnictví státu. S její privatizací současná vláda nepočítá.

ČTK

Článek ze dne 10. prosince 2004 - pátek