logo itpoint.cz

České radiokomunikace začínají rozplétat síť Českého Telecomu

České radiokomunikace začnou od pondělí 21. června pod značkou Bluetone DSL nabízet koncovým zákazníkům telekomunikační služby postavené na technologii tzv. zpřístupnění místní smyčky (local loop unbundling - LLU). Díky tomu nyní ČRa nabízejí služby s výrazně vyšší kvalitou a lepší cenou.

České radiokomunikace začnou od pondělí 21. června pod značkou Bluetone DSL nabízet koncovým zákazníkům telekomunikační služby postavené na technologii tzv. zpřístupnění místní smyčky (local loop unbundling - LLU). Díky tomu nyní ČRa nabízejí služby s výrazně vyšší kvalitou a lepší cenou.

Zpřístupnění místní smyčky znamená, že ČRa v místě hlavního rozvodu ČTc, kde se sbíhají všechny telefonní linky nainstalují vlastní zařízení a pronajmou si konkrétní metalický pár ("dráty"), který vede ke konkrétnímu zákazníkovi. ČRa tak nebudou pouze "přeprodávat" služby ČTc jako ostatní alternativní telekomunikační operátoři, ale sami své produkty vytvářejí. "LLU nám umožnilo připravit zcela novou generaci širokopásmového připojení k internetu. Tyto služby fungují na zařízeních americké firmy Zhone, což nám umožnilo nabízet zcela nové produkty a hlavně plně garantovat jejich kvalitu," řekl Ing. Jaromír Charvát, ředitel úseku telekomunikačních služeb ČRa. "Věříme, že díky našemu náskoku v technologii zpřístupnění místní smyčky se Bluetone stane vedoucím poskytovatelem širokopásmových služeb u nás," dodal.

Podle něj je nabídka produktové řady Bluetone DSL určena zejména malým a středním firmám, domácím kancelářím a telekomunikačně náročným domácnostem. "Naše kombinace ADSL a hlasových služeb znamená cenový převrat na českém trhu, ze kterého budou těžit zejména koncoví zákazníci. Služba SHDSL je v ČR zatím zcela ojedinělá a způsobí revoluci v nesdíleném pevném připojení, které se teď stane dostupné i malým firmám," uvedl Charvát. ČRa věří, že dostupné širokopásmové připojení způsobí bouřlivé rozšíření telekomunikačních technologií jako jsou např. videokonference i do segmentů, které si to dosud nemohly z finančních důvodů dovolit.

ADSL je v produktové řadě Bluetone DSL nabízeno zásadně bez omezení objemu přenesených dat v agregacích 1:20, 1:10 a 1:5 a v rychlostech od 512/128 kbps až do zatím na trhu nenabízené rychlosti 2048/512 kbps. Vyjma vyšší kvality služeb umožňuje technologie LLU poskytovat také významnou finanční úsporu pro zákazníky. Např. u konfigurace ADSL 1024/256 kbps s převedením linky, agregace 1:20 činí měsíční poplatek 2 090 Kč, což představuje úsporu 60 % oproti konkurenčním cenám. Jednu hlavní telefonní stanici lze použitím technologie VoDSL (Voice over Digital Subscriber Line) rozšířit až na celkem pět telefonních stanic.

Pro hlasové produkty připravily ČRa speciální DSL SUPERtarif. Ten nabízí stejnou cenu za dálková a místní volání, sekundovou tarifikaci a možnost výběru 3 zahraničních destinací s dodatečnou slevou 5 %. Úspora v porovnání s Tarifem 70 Českého Telecomu může u tohoto produktu dosahovat až 62 %.

SHDSL je ojedinělá technologie, kterou zatím v ČR žádný jiný telekomunikační operátor nepoužívá pro poskytování svých služeb koncovým zákazníkům. Umožňuje využít běžnou telefonní linku pro realizaci vyhrazeného vysokorychlostního digitálního okruhu umožňujícího symetrické připojení k Internetu s garantovanými parametry vhodné i pro velké společnosti. Širokopásmový okruh lze použít i pro realizaci služby ISDN30 sloužící zejména pro připojení firemních pobočkových ústředen. Na jednom vedení tak může pomocí technologie SHDSL Voice běžet až 30 hovorů současně. Nabídka SHDSL zahrnuje rychlosti od 512 kbps za 5 400 Kč měsíčně po 4096 kbps za 16 900 Kč měsíčně.

Služby Bluetone DSL budou od pondělka dostupné zatím jen v Praze v okolí Olšanské a Fibichovy ulice a v Českých Budějovicích. Do konce roku by České radiokomunikace chtěli pokrýt celkem 28 lokalit po celé ČR, a získat tak přístup k více než 400 000 linkám.

České radiokomunikace

Článek ze dne 17. června 2004 - čtvrtek