logo itpoint.cz

Český Mobil žaluje Eurotel a T-Mobile o 1,6 miliardy korun

Český Mobil zažaloval u pražského městského soudu konkurenční mobilní operátory Eurotel a T-Mobile o více než 1,6 miliardy korun. Od Eurotelu požaduje 1,04 miliardy a od T-Mobile téměř 615 milionů korun jako náhradu škody z doby, kdy firmy účtovaly klientům nižší sazby za volání do svých sítí a vyšší hovorné do sítě Českého Mobilu.

Český Mobil zažaloval u pražského městského soudu konkurenční mobilní operátory Eurotel a T-Mobile o více než 1,6 miliardy korun. Od Eurotelu požaduje 1,04 miliardy a od T-Mobile téměř 615 milionů korun jako náhradu škody z doby, kdy firmy účtovaly klientům nižší sazby za volání do svých sítí a vyšší hovorné do sítě Českého Mobilu.

Žaloby navazují podle mluvčího Českého Mobilu Petra Šindlera na rozhodnutí antimonopolního úřadu z poloviny roku 2002. Firmy to zatím nekomentovaly. "O žalobě žádné oficiální informace nemáme, nejsme proto schopni se k jejímu obsahu kvalifikovaně vyjádřit," prohlásil mluvčí T-Mobile Jiří Hájek. Pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zatím firma nezaplatila a čeká na výsledek řízení u Nejvyššího správního soudu. Podobně reagoval i Eurotel. "Rádi bychom zdůraznili, že Eurotel nikdy Český Mobil nediskriminoval, protože samotné rozdílné ceny volání do jednotlivých sítí, které byly předmětem řízení ÚOHS, nelze považovat za diskriminační," řekla ČTK mluvčí Diana Dobálová.

Eurotel a T-Mobile od ÚOHS dostaly kvůli diskriminujícímu účtování rozdílných cen v letech 2000 a 2001 pokuty v celkové výši 63 milionů korun. Eurotel měl zaplatit 48 milionů a T-Mobile 15 milionů korun. Obě společnosti rozhodnutí napadly žalobou.

Operátoři účtovali zákazníkům volajícím do sítě Oskar o jednu až 3,6 Kč více v závislosti na tarifu. Vyšší ceny klienty odrazovaly a Český Mobil nezískal takový počet nových zákazníků jako při rovné soutěži, zdůvodnil tehdejší rozhodnutí úřad. Podle Šindlera způsobili konkurenti firmě závažnou hospodářskou újmu, neboť mu znemožnili soutěžit za spravedlivých podmínek. Firmy rozdílné tarify zdůvodňovaly vyššími náklady na uskutečnění hovoru a neexistencí propojovací dohody s Českým Mobilem.

Podle analytika Wood & Company Jana Slabého nemá žaloba příliš velkou naději na úspěch. Operátoři mohou podle něj argumentovat, že Český Mobil, který vstoupil na trh v roce 2000, neměl v začátcích dostatečné pokrytí a kvalitu signálu, což pro ně mohlo znamenat vyšší náklady. Pokud by odškodné museli platit, na jejich hospodaření či fungování trhu se to neprojeví. "Na to je to příliš malá částka," uvedl.

Český Mobil získal v roce 2001 přes 550.000 nových zákazníků a zvýšil jejich počet na 859.000. Každá z konkurenčních firem ve stejném roce zvýšila počet klientů o milion. Eurotel tak měl na konci roku 3,24 milionu klientů a T-Mobile, který se tehdy ještě jmenoval RadioMobil, měl 2,85 milionu uživatelů.

"Každý má právo očekávat rovné zacházení a mít možnost poskytovat kvalitní a konkurenceschopné služby v prostředí, ve kterém mají všichni hráči stejné podmínky," uvedla generální ředitelka Českého Mobilu Karla Stephensová.

V současnosti si již firmy rozdílné ceny neúčtují a rozlišují jen volání v rámci své sítě a volání do sítě jiného operátora, kde se mohou lišit ceny pro volání na pevnou a mobilní linku. Rozdíly v rámci jednoho tarifu se pohybují v řádu jednotek korun.

Žaloba obsahuje jednu z nejvyšších částek, která kdy byla v českých telekomunikacích požadována. Český Telecom na konci minulého roku zažaloval Český telekomunikační úřad o 4,5 miliardy korun kvůli nezajištěné úhradě ztráty z univerzální služby.

Řízení s antimonopolním úřadem se nevyhnul ani Český Mobil, který musí podle květnového rozhodnutí zaplatit pokutu 6,5 milionu za to, že v minulých letech nutil distributory prodávat dobíjecí kupóny za jednotnou cenu.

Tuzemští mobilní operátoři mají v současnosti v součtu přes 9,9 milionu zákazníků. Na 100 Čechů tak připadá 97 mobilů. Za první letošní čtvrtletí všechny tři firmy dohromady vydělaly přes tři miliardy korun. Zákazníci za mobilní služby ve stejném období zaplatili přes 16 miliard korun.

ČTK

Článek ze dne 4. června 2004 - pátek